Dobré noviny
FOTO: Pýši sa prírodným unikátom a váži si zvyky predkov. Dedinou roka sa stala malebná obec na Kysuciach
TASR
TASR

FOTO: Pýši sa prírodným unikátom a váži si zvyky predkov. Dedinou roka sa stala malebná obec na Kysuciach

— Foto: korna.sk

O titul Dedina roka 2023 prejavilo záujem 12 slovenských dedín.

Dedinou roka 2023 sa stala Korňa v okrese Čadca. Podľa hovorkyne Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaely Pšenákovej ju na to predurčili nielen prírodné zaujímavosti, ale aj aktivity obce v rámci rozvoja cestovného ruchu. O titul Dedina roka 2023 prejavilo záujem 12 slovenských dedín.

Súťažil tucet dedín

Podľa národnej hodnotiacej komisie práve Korňa najkomplexnejšie spĺňa princípy a požiadavky hodnotených oblastí. „Cestu k víťazstvu jej vytýčila unikátna poloha v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Umocnená zachovaným osadovým osídlením, ktoré bolo inšpiráciou pre vznik marketingovej značky regionálnej organizácie cestovného ruchu Kysuce, kraj osád,“ ozrejmila rozhodnutie komisie manažérka ocenenia Zlatica Csontos Šimoňáková z Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid022MXHComGA9pB2i4GZVr7wjwXt8Snju8pPxcoTEKDey6nsSok7DEmgfMM7Dzczn4el&id=100066499934914

„O histórii a kultúre predkov hovorí Múr histórie aj Pamätný cintorín obetí hladomoru. Okrem toho sa miestni môžu pochváliť prírodnou zaujímavosťou, ktorou je Korniansky ropný prameň," dodala. Okrem titulu Dedina roka 2023 udelila národná hodnotiaca komisia sedem ďalších ocenení.

Korňanský ropný prameň.
Korňanský ropný prameň. Foto: Wikipedia/Branork

Ďalšie ocenenia

Patrí medzi ne Dedina ako hospodár (Veľké Ripňany, okres Topoľčany), Dedina ako partner (Spišské Tomášovce, okres Spišská Nová Ves), Dedina ako maľovaná (Rakovo, okres Martin), Dedina ako klenotnica (Čičmany, okres Žilina), Cena generálneho partnera COOP Jednota Slovensko (Bzince pod Javorinou, okres Nové Mesto nad Váhom), Cena Ministerstva životného prostredia SR (Necpaly, okres Martin), Mimoriadna cena Národnej hodnotiacej komisie (Benkovce, okres Vranov nad Topľou).

Obec Korňa.
Obec Korňa. Foto: korna.sk

Obec Korňa si zároveň zabezpečila miestenku v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny 2024. Spolu s ňou sa na európskej úrovni predstaví aj obec Čičmany. „Je to malá, no jedinečná obec, ktorá má šancu uspieť v novovznikajúcej kategórii súťaže na Európskej cene. Už v minulosti sa o tom v rámci Dediny roka diskutovalo - ak nájdeme okrem víťaza aj obec, ktorá síce nespĺňa podmienku komplexnosti, ale bude výnimočná, posunieme ďalej aj tú,“ uzavrel generálny riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr.

Vyhlasovateľmi národného ocenenia Dedina roka sú od roku 2001 Ministerstvo životného prostredia SR a Slovenská agentúra životného prostredia.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…