Na mesiac sa zavreli do jaskyne a testovali 28 hodinový deň. Nezvyčajný experiment vedcov vyriešil záhadu

Vedcov zaujímalo, či 24-hodinový deň vychádza iba zo zvyku.
Do jaskyne si priniesli zásobu jedla, ale aj lampáše, aby sa vedeli vystaviť svetlu. Mali tam stôl aj poschodovú posteľ. V jaskyni strávili dokopy 32 dní, počas ktorých si pravidelne monitorovali rytmus telesnej teploty. Výsledok pochoval akékoľvek ďalšie myšlienky na 28-hodinový deň.
Cyklus sa nemenil
Cyklus telesnej teploty sa generoval automaticky podľa 24-hodinového cyklu aj napriek tomu, že svoj život prestavili na ten 28-hodinový. Richardson, ktorý mal v tej dobe len 20 rokov, sa podľa jeho slov dokázal po týždni prispôsobiť novému vzorcu dňa, čo však neplatilo o 43-ročnom vedcovi Kleitmanovi. Na novú dĺžku dňa sa vôbec nedokázal adaptovať, budil sa stále v rovnakých intervaloch a aj únava prichádzala v presne rovnakú hodinu.
Experiment teda ukázal, že ľudské telo si udržuje 24-hodinovú teplotný cyklus a neberie ohľad na vonkajšie podnety. Naša ospalosť súvisí práve s týmto cyklom. „Táto štúdia bola veľmi dôležitá a znamenala len krok k identifikácii ľudského cirkadiánneho rytmu,“ vysvetľuje výskumník spánku Jeromy Siegel z Kalifornskej univerzity.
Kleitman bol, mimochodom, vo svojom odbore skutočne svetovou kapacitou. Málo odborníkov sa zaujímalo výslovne o spánok a práve on stojí za objavom REM fázy spánku. Nathaniel Kleitman sa dožil úctyhodného veku 104 rokov.