Čo sa to stalo na východnom Slovensku? Záhadná kométa aj ruka na tráve lákajú zvedavcov

Za peknými miestami netreba cestovať len do zahraničia, sú aj u nás. Niektoré vás poriadne prekvapia.
3. Senianske rybníky
Ďalším bodom na mape nezvyčajných zážitkov môžu byť aj Senianske rybníky, ktoré sú významnou európskou ornitologickou lokalitou. Práve tento fakt inšpirovali aj dvojicu umelcov Alexandru Selmeciovú a Tomáša Kocku Juska, ktorí do areálu ukryli dielo Kukaň.

Prútené koše síce pripomínajú spolužitie vtáctva a ľudí, ale zároveň pozývajú na objavenie nádhernej prírodnej rezervácie, cez ktorú vedú náučné chodníky dlhé 17 km.
Pri návšteve tejto lokality tiež nevynechajte neďaleké Gitarové múzeum v Sobranciach, novootvorené Múzeum veteránov Michalovce či vodnú zážitkovú cestu Oborín.

4. Exotický figovník
Jednou z historických zaujímavostí, ktoré sa oplatí vidieť na vlastné oči, je aj zrekonštruovaná kaplnka Sans Souci. Nachádza sa v obci Iliašovce v neďalekom lesíku, kde dal gróf Čáky v roku 1773 postaviť letohrádok s rozsiahlym areálom, ktorý pozostával z niekoľkých budov a rozľahlého parku.

Práve na toto miesto v minulosti šľachta často zo zahraničia nosila exotické druhy rastlín a tunajším ľuďom tak ukazovala nové horizonty a posúvala hranice ich poznania. Práve na tento fakt dnes poukazuje dielo Figová jama od autorov Mateja Gavulu a Martina Piačeka, ktorá mimo iné poukazuje aj na environmentálne výzvy, ktorým čelíme.
Potulky v tejto oblasti môžete tiež spojiť s návštevou Dobšinskej ľadovej jaskyne, jazdou na unikátnej retro lanovke Dedinky-Geravy či s návštevou Spišskej Novej Vsi, ktorá ukrýva najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku.

5. Zabudnuté kúpele Turzov
Aj keď slávne kúpele pri Gelnici, v ktorých si liečili dýchacie ťažkosti ľudia z celej rakúsko-uhorskej monarchie, sú dnes už len akosi spomienkou, výlet k jazeru Turzov patrí stále k tým obľúbeným.

Okrem toho, že návštevníkom ponúka možnosť schladiť sa počas horúcich dní, vás na brehu čaká aj dielo Račia procedúra od Jarmily Mitríkovej. Keramický reliéf zahrabaný v zemi pri jazere je nielen obľúbeným objektom fotografov, ale najmä pripomienkou zašlej slávy niekdajších kúpeľov.
Pri potulkách v tejto lokalite by ste tiež nemali vynechať Geoturistický náučný chodník Rotenberg v obci Smolník so vstupom do štôlne, Banícke múzeum v Gelnici či raritný Margeciansky tunel. Pôvodne železničný tunel s dĺžkou 431 metrov je dnes plne osvetlený a dostupný pre verejnosť ako prístupová cesta.
Článok vznikol v spolupráci s Košice Región Turizmus.