Čo sa to stalo na východnom Slovensku? Záhadná kométa aj ruka na tráve lákajú zvedavcov

Za peknými miestami netreba cestovať len do zahraničia, sú aj u nás. Niektoré vás poriadne prekvapia.
Nechcete sa pozrieť na kraj sveta? Reč je o krásnom východnom Slovensku, ktoré našinci z iných regiónov dodnes poriadne nepreskúmali. Všetci vieme o peknom historickom centre Košíc, majestátnych roklinách Slovenského raja či o "slovenskom mori" - Zemplínskej šírave. Východ však ukrýva tajomstvá, z ktorých vám doslova padne sánka.
Prinášame vám päť tipov na výlety, ktoré vám budú závidieť kamaráti, susedia aj kolegovia.
1. Herliansky gejzír a unikátne hodiny
Herliansky gejzír je raritným úkazom a turistickou atrakciou nachádzajúcou sa v dedinke Herľany na svahu Slanských vrchov asi 30 minút od Košíc. Je jediným gejzírom svojho druhu na Slovensku a spolu s atrakciami a krásnou prírodou v okolí je jedinečným miestom pre potulky po Košickom kraji.

Priamo v jeho areáli môžete tiež natrafiť na unikátne dielo, slnečné hodiny s názvom Za časom na oblohe. Dielo Samuela Velebného poukazuje na plynutie a prežívanie času, a tak podobne, ako musí návštevník čakať na vytrysknutie obľúbeného gejzíru, musí čakať aj pri Samuelových hodinách. Tie sa totiž aktivujú až v momente, kedy sa na ne niekto postaví.
V okolí Herlianskeho gejzíru by ste tiež nemali vynechať menej známy Tufový kaňon v Slánskych vrchoch (obec Ploské), Kaštieľ Budimír, v ktorom nájdete zaujímavé múzeum historických hodín či neďalekú zrúcaninu hradu Slanec.

2. Padajúca hviezda v srdci Zádielu
Za návštevu v košickom kraji stojí aj Zádielska dolina. Hoci je známa najmä pre nádhernú prírodnú rezerváciu Zádielska tiesňava, ktorá je miestami len 10 metrov široká, vašu pozornosť si zaslúži aj netradičné dielo Kométa, ktoré sa týči na lúke pred vstupom do Zádielu.

Padajúcu hviezdu z dielne Michala Machciníka a Doxa s.r.o. stvárňuje betónová miešačka a vyhodené vianočné stromčeky a návštevníkov nabáda na úvahy o využívaní prírodných zdrojov, ktoré menia krajinu a jej vnímanie. Je totiž umiestnená na pomedzí prírodnej rezervácie a industriálnej krajiny, pričom prepája vápencové skaly s neďalekou stavbou cementárne.
Výlet do týchto končín môžete tiež ľahko spojiť s návštevou Hájskych vodopádov, majestátnej zrúcaniny Turnianskeho hradu či unikátneho rastlinného kostola Debraď. Neďaleko však leží aj dedinka Hačava, často označovaná aj ako „Čičmany východu.“

Článok pokračuje na ďalšej strane: