Dobré noviny
Presvedčili ich jej oči. Bratislavskí lekári zvládli nemožnú operáciu a siamskej dvojičke zachránili život
Romana Mináriková, TASR
Romana Mináriková, TASR

Presvedčili ich jej oči. Bratislavskí lekári zvládli nemožnú operáciu a siamskej dvojičke zachránili život

— Foto: Národný ústav detských chorôb / TASR

Operácia trvala šesť hodín.

Do náročnej operácie sa nikto z nich nechcel pustiť, no prehovorili ich pacientkine oči. Lekári v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) si napokon na svoje konto pripísali významný úspech, keď pacientke zo siamských dvojičiek z hrubého čreva vytvorili močový mechúr. Mohli tak odstrániť močovod vyvedený v brušnej stene, čím výrazne zlepšili komfort jej života.

Táto operácia bola pre nás veľká výzva, lebo ide o pacientku zo siamských dvojičiek. Pristupovali sme s veľkou pokorou a úctou voči tomu, čo sa pred rokmi podarilo urobiť špičkovým lekárom – prof. Jaroslavovi Simanovi a doc. Jurajovi Payerovi, ktorí s tímom lekárov oddelili siamské dvojičky," vysvetlil v tlačovej správe riaditeľ NÚDCH a operujúci lekár Peter Bartoň.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo/?fbid=789047709686211&set=pb.100057429669732.-2207520000

Hoci pacientka, ktorú v nemocnici sledujú už od narodenia, veľmi túžila po zlepšení svojho života a na zákrok sa sama pýtala, vzhľadom na jej zdravotný stav sa tohto zákroku spočiatku stránili. „Povedali sme jej, že je to možné, ale vzhľadom na jej zdravotný stav je to komplikované a riskantné. Nevedeli sme, čo nás čaká v jej brušku,“ doplnil Bartoň a pokračoval: „Do tohto náročného výkonu sa nikto nechcel pustiť, ale prehovorili nás pacientkine oči."

Po zvážení všetkých pre a proti sa napokon na zákrok odhodlali. „Dnes už môžeme povedať, že operácia dopadla dobre a všetci sme veľmi šťastní, predovšetkým naša pacientka, čo je najdôležitejšie,“ zhodnotil lekár s tým, že na operácii sa podieľal aj špecialista na rekonštrukčnú urológiu z Great Ormrond Street Hospital v Londýne, Imran Mushtaq. Operácia trvala šesť hodín.

„Najskôr sme museli otvoriť brušnú dutinu a vypreparovať celé črevo, čo bolo po predchádzajúcich operáciách dosť náročné," skonštatoval Bartoň. Problémom podľa neho bolo aj to, že hrubé črevo malo dĺžku 25 centimetrov a tenké črevo jeden meter, pričom štandardná dĺžka je pri hrubom čreve 2,5 metra a pri tenkom čreve päť až osem metrov. „Pri operácii sme ešte museli odobrať časť z hrubého čreva, aby sme z neho a ďalšej časti hrubého čreva, z ktorého mala urobenú urostómiu, mohli urobiť močový mechúr," doplnil.

Po operácii sa potrebujem ešte zregenerovať a chvíľu potrvá, kým si zvyknem na nový život,“ uzavrela spokojná pacientka krátko po operácii  a poďakovala lekárom za profesionálny prístup, empatiu a za to, že sa rozhodli pre takýto náročný výkon.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…