Dobré noviny
Pán Vladimír vysadil les, ktorý v sebe ukrýva obrovský slovenský znak. Úžasného pohľadu sa nedožil
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Pán Vladimír vysadil les, ktorý v sebe ukrýva obrovský slovenský znak. Úžasného pohľadu sa nedožil

— Foto: Google Maps / KST Horovce

Hoci sa Vladimír pohľadu na svoje dielo nedožil, jeho rodáci z Horoviec sa oň s láskou starajú.

Keď Vladimír Cíbik pred takmer 13 rokmi prišiel s myšlienkou vytvoriť uprostred lúky obrovský slovenský znak, netušil, že jeho dielo sa stane lákadlom pre turistov z celého Slovenska. Hoci sa bývalý predseda urbárskeho spolku pohľadu na slovenskú raritu nedožil, o jeho odkaz sa jeho rodáci z Horoviec dodnes s láskou starajú. V nenápadnej dedinke na Považí aj vďaka jeho nápadu dnes vyrástla ďalšia zaujímavá atrakcia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/spoznajsnamisvet/posts/pfbid0c8XrEz3RHSXVGoCt9YoJBk4azocNDbNqmbYds96PDWRMrFGtokByo9pQcTZWwmiDl

„Vladimír Cíbik bol dlhoročným predsedom Urbárskej obce v Horovciach. Niekedy začiatkom tohto tisícročia sa začal pohrávať s myšlienkou vysadiť nad obcou les, ktorý by v sebe ukrýval niečo veľkolepé,svieti na novo osadenej tabuli pri raritnom slovenskom znaku. Hoci reálnu podobu svojho sna zakreslil už v roku 2010 a spolu s desiatkami dobrovoľníkov z obce vysadil viac ako 60 000 sadeníc, trvalo dlhé roky, kým dielo nadobudlo dnešnú podobu.

„Vladimír sa však tohto veľkolepého pohľadu nedožil. V januári 2012 tragicky zahynul. Zanechal nám tu však dielo, vďaka ktorému zostáva v spomienkach navždy,“ zaspomínali si ďalej členovia Klubu slovenských turistov v Horovciach, ktorý raritu v podobe živého slovenského znaku doplnili milou atrakciou - náučným chodníkom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/ksthorovce/posts/pfbid02gHELUSaXyhEF16rcufkgCJ24ZLiMVubYdaTF6xDWWsD7ZYNqKceu3iYwd9eEF2dGl

Ako pre portál Trenčínak prezradil predseda Klubu slovenských turistov v Horovciach Jozef Lukáč, dĺžka turistického chodníka má magické číslo 2222 metrov. „Pozostáva z jednej centrálnej tabule, na ktorej je fotografia chodníka z dronu a na samotnom chodníku sú štyri podružné tabule, kde je fauna a flóra - vtáctvo, lesná zver, stromy a rastliny, ktoré v tomto okolí rastú a vyskytujú sa,“ dopĺňa.

Rarita v podobe živého slovenského znaku je vysadená na parcele s rozlohou 9,9 hektára. „Nevyrúbal sa kvôli tomu ani jeden strom, tá parcela, to boli pasienky. Tie sa pred výsadbou pomulčovali, upravil sa terén, aby sa uľahčilo sadenie,“ zdôrazňuje na záver podpredseda klubu turistov Miroslav Cíbik.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…