Šnúrky ste si celý život viazali zle. Spôsob, ktorý sa učíme už v detstve, by ste mali vymeniť za tento

Tím odborníkov skúmal uzol, ktorým si väčšina ľudí viaže šnúrky na topánkach.
Akokoľvek dôkladne si môžeme viazať šnúrky, každý v pamäti vydoluje nejakú spomienku na to, ako sa musel napriek všetkej snahe zastaviť a topánky si znova upevniť, len aby o pár metrov tento proces zopakoval. Teraz však môžeme zahodiť všetky pochybnosti, pretože v tomto výnimočnom prípade na vine nie je naša vlastná nešikovnosť. Ako upozorňuje portál IFL Science, môže za to obľúbený uzol s dvomi uškami.
Dedičná chyba
Už nijaké: „Jedna slučka, druhá slučka, k tomu ešte malá kľučka. Utiahne to trošičku, nech máš peknú mašličku.“ Praktickejšie je siahnuť po odporúčaní, ktoré zachráni veľa kolien pred rozbitím a veľa času nekonečným zastavovaním a zaväzovaním. Odborníci prezradili, ako si správne zaviazať šnúrky.

Vedecká obec preskúmala najobľúbenejší druh viazania šnúrok. Výskumný tím v publikácii Proceedings of the Royal Society v roku 2017 po dôslednom skúmaní a pozorovaní vydal jasný verdikt: „Ako sa ukázalo pomocou spomaleného videa a série experimentov, zlyhanie uzla sa stane v priebehu niekoľkých sekúnd, často bez varovania a je katastrofálne.“
Ako na to?
„Pozorovania poukazujú na zlyhanie spôsobené zložitou súhrou medzi deformáciou stredu uzla vyvolanou nárazom, dynamickým výkyvom pri chôdzi a zotrvačnými silami šnúrok a voľných koncov uzla,“ vysvetľujú vedci čitateľom. Odborníci však ponúkajú riešenie. Ten správny uzol sa vieme naučiť rýchlo a jediné, čo nám bráni, sme my sami.