Rozlúčka s Nelsonom Mandelom sa zaradí medzi najväčšie v dejinách
TASR
TASR

Rozlúčka s Nelsonom Mandelom sa zaradí medzi najväčšie v dejinách

Mandelovi vzdajú poslednú poctu najmenej traja americkí prezidenti.

Johannesburg 7. decembra (TASR) - Utorňajšia smútočná rozlúčka s bývalým juhoafrickým prezidentom a bojovníkom proti apartheidu Nelsonom Mandelom sa uskutoční pod holým nebom na štadióne FNB v Johannesburgu, kde sa v roku 2010 konalo finále majstrovstiev sveta vo futbale.

Nelson Mandela Foto: TASR/AP

A pravdepodobne sa zaradí medzi najväčšie novodobé zhromaždenia tohto typu, napísala agentúra Associated Press.

Mandelovi vzdajú poslednú poctu najmenej traja americkí prezidenti

Najmenej traja americkí prezidenti pocestujú do Juhoafrickej republiky, aby sa rozlúčili so zosnulým bojovníkom proti apartheidu, bývalým juhoafrickým prezidentom Nelsonom Mandelom, ktorý zomrel vo štvrtok vo veku 95 rokov.

Biely dom v piatok oznámil, že prezident Barack Obama a prvá dáma Michelle odcestujú do JAR na budúci týždeň. V prezidentskom špeciále ponúkli miesto bývalému prezidentovi Georgeovi W. Bushovi a jeho manželke Laure, ktorí pozvanie podľa Bushovho hovorcu vďačne prijali.

Aj bývalý prezident Bill Clinton sa vyjadril, že plánuje cestovať na smútočnú rozlúčku do JAR spolu s manželkou, bývalou ministerkou zahraničných vecí Hillary Clintonovou. Zatiaľ nie je jasné, či aj Clintonovci poletia s prezidentom Obamom, informovala agentúra Associated Press.

Na archívnej snímke z 27. marca 1998 juhoafrický prezident Nelson Mandela (vľavo) a americký prezident Bill Clinton sa pozerajú cez okno väznice na ostrovčeku Robben Island, kde 18 rokov strávil bojovník proti apartheidu Nelson Mandela. Foto: TASR/AP

"Bude tam celá moja rodina," uviedol Clinton pre CNN. "Chceme sa (s Mandelom) poslednýkrát rozlúčiť," dodal.

Ak možno súdiť podľa minulosti, očakáva sa účasť desiatok hláv štátov. Agentúra v tejto súvislosti priniesla prehľad smútočných rozlúčok a pohrebov v uplynulých desaťročiach, ktoré si získali obrovskú pozornosť sveta a jeho predstaviteľov.

- Winston Churchill, 1965: Na jeho pohrebe sa zúčastnili "štyria králi, dve kráľovné a prezidenti - vrátane francúzskeho generála Charlesa de Gaulle v uniforme, premiéri a štátnici zo 113 krajín," informovala agentúra Associated Press. Poslednú poctu mu počas troch dní, kedy boli vystavené jeho telesné pozostatky, vzdali stovky tisíc ľudí.

- Pápež Ján Pavol II., 2005: Na jeho pohreb pricestovali napríklad prezidenti USA a Francúzska, George W. Bush a Jacques Chirac a predstavitelia z vyše 80 krajín sveta, vrátane prezidentov Sýrie a Iránu a jordánskeho kráľa. Námestie sv. Petra vo Vatikáne zaplnilo 300.000 ľudí a milióny ďalších sledovali televízne obrazovky.

- Prezident USA John F. Kennedy, 1963: Na jeho pohrebe sa zúčastnilo 28 prezidentov, premiérov a kráľov. Ulice Washingtonu, ktorými viezli jeho truhlu na voze ťahanom koňmi, lemovali stovky tisíc ľudí.

- Jicchak Rabin, 1995: Na pohreb zavraždeného izraelského premiéra a laureáta Nobelovej ceny za mier pricestoval prezident USA Bill Clinton a vyše 40 ďalších prezidentov a premiérov, vrátane niektorých arabských. "Zišla sa tam zostava hláv štátov, ktorá by ešte pred troma rokmi bola nemysliteľná," napísala vtedy agentúra Associated Press.

- Princezná Diana, 1997: Na pohrebe sa zúčastnil britský premiér Tony Blair, vtedajšia prvá dáma USA Hillary Clintonová a zahraniční štátnici. Organizátori sa však snažili obmedziť počet politikov v prospech princezniných priateľov a ľudí, spojených s charitatívnymi organizáciami, ktoré Diana podporovala.

- Mao Ce-tung, 1976: Hoci sa na smútočnej rozlúčke s čínskym vodcom v Pekingu zúčastnil milión ľudí, nepozvali tam žiadnych zahraničných predstaviteľov.

- Anwar as-Sádát, 1981: Na pohrebe egyptského prezidenta sa zúčastnili traja bývalí americkí prezidenti, tucet hláv štátov, britský princ Charles a ďalší monarchovia. Hlavy ďalších arabských štátov však vo veľkej väčšine neprišli.

- Nelson Mandela, 2013: Po smútočnej rozlúčke budú telesné pozostatky zosnulého verejne vystavené počas troch dní v hlavnom meste Pretória, následne ho 15. decembra so štátnymi poctami pochovajú v jeho rodnej obci Qunu v provincii Východné Kapsko.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…