Dobré noviny
Tisíckam Slovákov pristáva na účte viac ako 500 eur. Táto dávka je výrazne vyššia ako vlani
Pavol Hirka, TASR
Pavol Hirka, TASR

Tisíckam Slovákov pristáva na účte viac ako 500 eur. Táto dávka je výrazne vyššia ako vlani

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: freepik.com/wirestock

Od júla sa zvýšila aj maximálna dávka v nezamestnanosti.

Za júl ju dostalo menej ľudí, no za to vo väčšej výške. Reč je o dávke nezamestnanosti, ktorú za minulý mesiac inkasovalo 35,4 tisíc osôb na Slovensku. Jej priemerná výška dosiahla 571 eur, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím pred 12 mesiacmi o 54 eur viac, informuje Sociálna poisťovňa.

Maximálna dávka

Maximálna dávka v nezamestnanosti sa zároveň od júla zvýšila o viac ako 91 eur mesačne a dávka garančného poistenia, ktorú vypláca Sociálna poisťovňa zamestnancom v prípade platobnej neschopnosti zamestnávateľa, o 279 eur mesačne. Maximálna výška dávky v nezamestnanosti od 1. júla 2023 pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci dosahuje 1329,10 eura.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/socialna.poistovna.official/posts/pfbid02dJT7JeWrpu7FrwHQrrJ452uGnRCa1PwAMSMgNkC8HfYvyNh4CqUcVSxgfcujCVVjl

„Vyššiu maximálnu dávku v nezamestnanosti budú dostávať noví žiadatelia, teda tí, ktorí sa po 1. júli 2023 zaevidujú na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny do evidencie uchádzačov o zamestnanie, v posledných štyroch rokoch boli poistení v nezamestnanosti najmenej 730 dní a dosahovali v tomto období mzdu nad hranicou 2608 eur mesačne,“ priblížila Sociálna poisťovňa.

Nárok na dávku v nezamestnanosti majú po splnení zákonných podmienok povinne poistené osoby v nezamestnanosti, to znamená zamestnanci na základe trvalého pracovného pomeru alebo dohodári s pravidelným mesačným príjmom na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti alebo dohody o pracovnej činnosti na výkon sezónnej práce. Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby majú nárok na dávku, ak boli za potrebné obdobie dobrovoľne poistení.

Pre koho to platí?

Noví žiadatelia môžu maximálnu dávku poberať po dobu šiestich mesiacov. Nová hranica maximálnej výšky dávky v nezamestnanosti sa bude týkať dávok, na ktoré vznikne nárok od 1. júla tohto roka. Ak poistenci už dávku poberajú, jej výška sa od júla nemení.

Maximálna výška dávky garančného poistenia bude oproti súčasnosti vyššia o 279 eur. Na dávku má nárok zamestnanec, ktorý je v súčasnosti alebo bol v pracovnoprávnom vzťahu u zamestnávateľa, ktorý sa stal platobne neschopným a neuspokojoval nároky z pracovnoprávneho vzťahu. Ak platobná neschopnosť zamestnávateľa vznikne v období od 1. júla 2023 do 30. júna 2024, výška dávky garančného poistenia môže dosiahnuť maximálne sumu 3912 eur.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…