Lekár zvládol 23-hodinovú operáciu, ktorú považovali za nemožnú. Život človeka bol pre neho prvoradý

Lekár Zbigniew Religa vykonal prelomovú transplantáciu srdca, ktorú považovali v poľských podmienkach za nemožnú.
Fotografia National Geographic poľského kardiológa Zbigniewa Religa vo svojej dobe obletela svet. Označili ju za snímku roka a úplne zmenila spoločnosť. Záber totiž bez použitia jediného slova vyjadril to, že práve lekári ako Religa a moderná medicína posúvajú hranice, ktoré sa ešte pred pár rokmi videli nedosiahnuteľné. Religa bol jedným z tých, ktorého slovo „nemožné“ nikdy nezastavilo.
Nečakaná láska k medicíne
Zbigniew Religa sa narodil v roku 1938 asi 50 kilometrov od poľskej metropoly Varšava. K vede ani medicíne ho to nikdy netiahlo, práve naopak. Viac času strávil chodením poza školu ako sedením v nej. Aj napriek tomu sa mu podarilo získať dobré známky a ukážková maturita mu dovolila prihlásiť sa na medicínu.
Na škole sa však v odbore prekvapivo našiel a hneď po jej skončení sa začal špecializovať na chirurgiu. V 70. rokoch sa ako mladý chirurg vzdelával v oblasti cievnej a srdcovej chirurgie v New Yorku. Práve tam sa dostal do kontaktu s prístupom aj vybavením, o ktorom sa v Poľsku pod vedením komunistov ani nesnívalo. Po návrate domov zakotvil na kardiologickej klinike.
Obľúbená pesnička počas operácií
Bol sebavedomý a vždy mu šlo o blaho pacientov. Počas operácií mu v sále neustále hrala pesnička What A Wonderful World od Louisa Armstronga. Chorého nikdy neodmietol. Aj keď sa niekedy kvôli tomu dostával do konfliktu so svojimi nadriadenými, ktorí nemali záujem o operácie ťažko chorých pacientov, Religa ich nikdy neposlal preč.
Článok pokračuje na ďalšej strane: