VIDEO: Z nepreskúmanej časti Mesiaca sa ozval signál. Indovia dokázali to, čo sa predtým nepodarilo Rusom

Veľký úspech vo vedeckom svete.
Zatiaľ čo ruský pokus skončil neúspechom, India sa raduje. Jej lunárnej misii Čandraján-3 sa totiž v stredu približne o 14:33 SELČ podarilo pristáť na Mesiaci, informuje BBC. To doteraz dokázali iba Spojené štáty, Čína a bývalý Sovietsky zväz.
Poučili sa z chýb
India sa tak stala štvrtou krajinou, ktorej sa podarilo pristáť na Mesiaci. Zároveň je historicky prvou krajinou, ktorej vesmírna sonda pristála na málo preskúmanom mesačnom južnom póle. Pred niekoľkými dňami sa o to snažili aj Rusi, ich modul Luna-25 však cez víkend po technických problémoch stroskotal na Mesiaci.
Sonda Čandraján-3 s orbitálnym modulom, pristávacím modulom Vikram a lunárnym roverom Pragján odštartovala 14. júla z vesmírneho strediska na ostrove Šríharikóta v Bengálskom zálive. Šesťkolesový rover a pristávací modul majú z povrchu Mesiaca, konkrétne nepreskúmaného južného pólu, poskytnúť údaje o mesačnej pôde a kameňoch vrátane ich chemického zloženia, uviedlo indické ministerstvo pre vedu a technológie.
Ruské zlyhanie
Predchádzajúci pokus Indie o vyslanie kozmickej lode na Mesiac sa v roku 2019 skončil neúspechom, pripomína AP. Čandraján-2 sa dostal na obežnú dráhu Mesiaca, nepodarilo sa mu však pristáť a havaroval. Hlavným cieľom misie Čandraján-2 za 142 miliónov dolárov bolo preskúmať oblasť južného pólu Mesiaca, analyzovať tamojší povrch a pátrať po vode.
Neúspešná bola v nedeľu aj ruská lunárna sonda Luna-25, ktorá stroskotala na povrchu Mesiaca. Ruská vesmírna agentúra Roskosmos uviedla, že so sondou stratil spojenie v sobotu krátko po tom, ako sa na jej palube vyskytli problémy počas presunu na predpripravenú obežnú dráhu. „Prístroj sa dostal na nepredvídateľnú obežnú dráhu a prestal existovať v dôsledku kolízie s povrchom Mesiaca,“ dodal.