Dobré noviny
FOTO: Filmový Indiana Jones neznášal hady. Teraz po ňom pomenovali poriadneho anciáša
TASR
TASR

FOTO: Filmový Indiana Jones neznášal hady. Teraz po ňom pomenovali poriadneho anciáša

Harrison Ford ako Indiana Jones a nový had
Harrison Ford ako Indiana Jones a nový had — Foto: Wikipedia/John Griffiths, Conservation International/Edgar Lehr

Cieľom bolo prejaviť úctu úsiliu herca v oblasti ochrany životného prostredia.

Novoobjavený druh hada v Peru pomenovali Tachymenoides harrisonfordi podľa amerického herca Harrisona Forda. Cieľom bolo prejaviť úctu úsiliu herca v oblasti ochrany životného prostredia. Informovala o tom webová stránka stanice BBC.

Boli by sme kamaráti, vraví herec

Ford je členom predstavenstva neziskovej organizácie Conservation International (CI). Rozhodnutie pomenovať po ňom tohto plaza označil za pokoru. Po tomto hercovi už pomenovali druh mravca i pavúka, pripomína BBC.

Tachymenoides harrisonfordi.
Tachymenoides harrisonfordi. Foto: Conservation International/Edgar Lehr

Ford vo viacerých filmoch stvárnil postavu archeológa Indianu Jonesa, ktorý má strach z hadov, pripomína BBC. Samotný herec však opakovane uviedol, že má hady rád a priateľský vzťah si rýchlo vybudoval aj s hadom, ktorý bol po ňom pomenovaný. „Ten had má oči, v ktorých sa dá utopiť, a väčšinu dňa sa opaľuje pri bazéne so špinavou vodou - na začiatku 60. rokov by sme asi boli kamaráti,“ žartoval Ford.

Nie je nebezpečný

Tachymenoides harrisonfordi v dospelosti dosahuje dĺžku približne 40 centimetrov. Pre človeka nie je nebezpečný. Tento druh objavili v národnom parku Otishi National Park v Peru. Išlo o spoluprácu amerických a peruánskych vedcov. „Opis nového druhu a jeho zverejnenie pod novým menom je pre biológa jednou z najdôležitejších činností počas krízy biodiverzity,“ uviedol vedúci skupiny vedcov Edgar Lehr.

„Neznášam hady, Jock. Neznášam ich,“ takto vyjadril Indy svoju nechuť k hadom vo filme Indiana Jones a Dobyvatelia stratenej archy.

Vyjadril presvedčenie, že tento objav zvýši pozornosť v spojitosti s krízou vyhynutia, ktoré hrozí mnohým živočíšnym druhom na svete. Obzvlášť ohrozené sú plazy, viac než jednej pätine ktorých v súčasnosti hrozí vyhynutie, píše BBC s odvolaním sa na štúdiu CI. CI bola založená v roku 1987 a jej cieľom je udržanie druhovej rozmanitosti (biodiverzity) vo svete, uvádza táto organizácia na svojej webovej stránke.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…