Slovenskí vedci prišli s ďalším poznaním, s ktorým zaujali svet
TASR
TASR

Slovenskí vedci prišli s ďalším poznaním, s ktorým zaujali svet

Doposiaľ neboli identifikovaní žiadni "upratovači" po dinosauroch, a tak bolo otázne, či zvyšky po dinosauroch ostávali na zemi a zabraňovali rastu tráv a vôbec podrastu.

Bratislava 6. decembra (TASR) - Šváby sa v druhohorách živili trusom dinosaurov a fungovali tak ako čistiaca služba prostredia. K tomuto poznatku dospel medzinárodný tím nemeckých, ruských, libanonských a japonských vedcov pod vedením pracovníkov Slovenskej akadémie vied (SAV).

Na snímke šváb - ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Výskum prebiehal v pohraničnej oblasti medzi Sýriou a Libanonom. Štúdia bola uverejnená v magazíne PLoS One. Komentujú ju svetové médiá vrátane National Geografic. Spoluautormi štúdie sú Ľubomír Vidlička z Ústavu zoológie SAV a Patrik Vagovič z univerzity v japonskom Tohoku.

Vedci našli v jantári zo spomínanej oblasti stopy po potrave historického, dnes už vyhynutého švába čeľade Blattulidae. Tím pod vedením pracovníka Geologického ústavu SAV Petra Vršanského však práve v týchto stopách po potrave našiel čosi mimoriadne. "S použitím prístroja zvaného synchrotron vytvoril trojrozmerný model potravy švába a po jeho skúmaní sa ukázalo, že chrobák mal v útrobách potravu, ktorá už bola potravou niekoho iného," povedala hovorkyňa SAV Michaela Špánková. Inými slovami, šváb sa živil trusom dinosaurov, slúžil teda ako čistič.

Asi dvojmilimetrové mláďa švába nájdené v jantárovej slze druhohorných stromov považuje Vršanský za odkaz z minulosti. "Dokonale zachované, umožňuje porovnanie evolučných vzorov. Stále žiariace nám pripomínajú, že tieto oči skutočne videli dinosaurov,” hovorí o výskume Vršanský.

Doposiaľ neboli identifikovaní žiadni "upratovači" po dinosauroch, a tak bolo otázne, či zvyšky po dinosauroch ostávali na zemi a zabraňovali rastu tráv a vôbec podrastu. "To by znamenalo pokles biomasy, ale aj vysokú eróziu, a tým výraznú zmenu krajiny na horotvornej úrovni,” povedal vedec. Z výskumu vyplýva, že žiadna špecializovaná kohorta odstraňovačov trusu dinosaurov neexistovala, ale šváby trus využívali aspoň čiastočne.

Už ste čítali?

Marek 13 rokov tvorí pár s Rómkou: Keď to zistili kamaráti,…

Odhovárali ich. Vraj ju chce ten „gadžo“ len využiť, a potom ju odkopne.…

Príšerná karanténa v Gabčíkove? Omyl, Košičanka tvrdí, že mala…

Barboru na slovenskej hranici s Rakúskom obarila správa, že musí podstúpiť karanténu v Gabčíkove.…

Slovák z Taiwanu o tom, ako si krajina poradila s vírusom: Ak…

Cestovateľ a fotograf Aleš Tvrdý opísal, ako sa s vírusom…

Muž, ktorý porazil koronavírus: Zachovajte pokoj. Závažné na…

Muž, ktorému ako prvému v Nemecku potvrdili nákazu koronavírusom,…

Slovenka žijúca v Singapure nakrútila video, ako krajina bojuje…

Ingrid vo videu uviedla 8 konkrétnych príkladov, ako štát bojuje…

Uznávaný český neurológ: Deti do 3 rokov by sa vôbec nemali…

Mladí ľudia, ktorí trávia viac ako dve hodiny denne na Facebooku, nevedia…

Šéfka Profesie: Ľudia po 50-tke sa nedostanú ani na pohovor.…

Hosťom relácie KRIŽOVATKY s Mariánom Balázsom bola Ivana Molnárová,…

Strávili sme noc v iglu pre bezdomovcov: Jeho výrobcov sa pýtali,…

Hoci sú Vianoce za dverami a väčšina z nás sa teší,…