Kardiológ Martin Záhorec: Pred polstoročím prežila len pätina detí s vrodenou chybou srdca. Dnes je to inak
„Keď je srdce vážne choré, ide vždy o život a liečba sa nedá odkladať,“ hovorí kardiológ Martin Záhorec, ktorý lieči deti u nás a občas aj v Afrike. Vďaka moderným prístrojom môžu byť aj zdĺhavé a nepríjemné vyšetrenia bez sĺz bolesti.
Sivobiele vlasy, chlapčenská tvár a láskavý hlas. Kardiológ a námestník generálneho riaditeľa pre Detské kardiocentrum, NÚSCH v Bratislave musí na deti pôsobiť ako nebeská bytosť. Napadlo nám to, keď sme sa s uznávaným lekárom rozprávali na oddelení ARO Detského kardiocentra. „Pred 50 rokmi prežilo u nás len cca 20 % detí s vážnou vrodenou chybou srdca. Dnes závažné ochorenia srdca prežije až približne 90 % detských pacientov...“ hovorí kardiológ Martin Záhorec o úžasnom pokroku v medicíne. Pre Dobré noviny sa s ním zhovárala Silvia Mabena.
Zrejme je pre vás častá otázka... Čo vás inšpirovalo stať sa detským kardiológom?
To je naozaj už historická otázka. Inšpirovalo ma viac vecí. Veľmi som chcel pracovať s deťmi. Počas štúdií som robil aj detského tenisového trénera a myslím si, že mi to s nimi vždy šlo. Viem sa s deťmi rozprávať a považujem ich za úprimné a čisté stvorenia. Tiež ma ohúrilo ľudské srdce. Je obdivuhodné, aké je vytrvalé, neustále pracuje a jeho činnosť sa nedá ani na sekundu nahradiť. Stále ma tiež fascinuje ako funguje celý krvný obeh. No a do tretice ma pri výbere povolania veľmi ovplyvnil aj profesor Jaroslav Siman, ktorý bol rodákom z Horehronia ako moji rodičia. Po maturite som pracoval cez prázdniny krátko ako sanitár na starom ústave ešte na Partizánskej, kde som videl prácu pána profesora Simana, detského kardiochirurga. Často som na túto prax a dojem, aký vo mne profesor zanechal, myslel aj počas štúdia a hneď po skončení medicíny som sa prihlásil do Detského kardiocentra.
Povedali ste na tlačovej konferencii, že tímy pracujúce na oddeleniach Detského kardiocentra sa neustále učia od tých najlepších v odbore. Ako a od koho?
Sme v kontakte so svetovými odborníkmi na konferenciách, sledujeme najnovšie odborné články a literatúru v našom odbore, zúčastňujeme sa videokonferencií s nemocnicou v Philadelphii, ktorá je v tomto smere jednou z najlepších nemocníc na svete. Organizujeme lektorské pobyty ich expertov u nás a aj najťažšie prípady preberáme s tamojšími kolegami. Minulý rok napríklad profesor z Philadelphie urobil slovenskému pacientovi katetrizačný výkon, ktorý bol jedinečný a prvý v kontinentálnej Európe. Dlhú cestu meral pán profesor na základe dobrých kolegiálnych vzťahov, ktoré dlhodobo udržiavame. Považujeme za povinnosť inšpirovať sa svetovými trendami a neustále sa učiť, lebo chceme, aby naše deti mali tú najlepšiu možnú starostlivosť, aká je dostupná aj vo svete.
A darí sa vám to? Liečite deti s vrodenými chybami srdca z roka na rok lepšie?
Celosvetovo a aj u nás sa v medicíne rýchlo napreduje. Sú dostupné nové technológie, inovatívne prístrojové vybavenie, ale aj moderné intervenčné postupy, inovatívne lieky a zlepšujúca sa intenzívna starostlivosť. Pri detských pacientoch by som zdôraznil prístroje na neinvazívne vyšetrenia a diagnostiku. Práve nám takéto prístroje darovala spoločnosť Lidl. My ich veľmi vítame a sme za ne vďační, pretože sa snažíme u detí maximálne predchádzať stresu a bolesti. Na rozdiel od dospelých, deti nerozumejú bolesti ako niečomu, čo môže sprevádzať vyšetrenie a liečbu. Bolesť a dlhé nepohodlie im spôsobuje enormný stres. Aj ďalší darovaný prístroj od Lidla je veľkou pomocou najmä po operáciách. Ventilátor s negatívnym podtlakom špeciálnym spôsobom podporuje dýchanie u detí, je vhodný pre určité typy srdcových ochorení, kedy môže zlepšiť aj funkciu srdca. Funguje na inom princípe ako štandardné ventilátory. Okrem toho slúži aj na dychovú rehabilitáciu pri zotavovaní po operácii srdca.
Vďaka čomu je ešte liečba detí menej bolestivá?
Veľký boom zažívajú katetrizačné intervencie, čiže nie otvorená operácia srdca, ale práca cez cievy pomocou miniatúrnych inštrumentov. Používajú sa rôzne implantáty, ktoré sú také miniatúrne, že sa dajú dopraviť do srdiečka cez cievu. Nehovorím, že sú to úplne bezbolestné zákroky, ale nie sú také invazívne ako operácie. Aj v tomto sa snažíme držať na našom pracovisku krok s modernou medicínou a máme špecialistu v každom odbore, ktorý pri starostlivosti o choré detské srdiečka potrebujeme.
Najmodernejšie a menej invazívne zákroky, ktoré ste spomínali, sa vykonávajú už aj u nás?
Áno, veľa prípadov sa už aj u nás dá riešiť na katetrizačnom stole a chceme to rozvíjať ešte viac. Doménou našich chirurgov sú stále aj komplexné operácie srdca. Modernizuje sa aj intenzívna starostlivosť, využívame v centre aj umelé mechanické podpory srdiečka, ktoré nahradia tento životne dôležitý orgán na niekoľko dní až týždňov, dokonca aj mesiacov. Napríklad nedávno bolo dieťa s ťažkým zápalom srdcového svalu úspešne odpojené od umelého srdca po niekoľkých týždňoch.
Dokázali ste choré srdce nahradiť umelým?
Áno, dočasne vieme srdce nahradiť prístrojom. Bežne sa to na niekoľko hodín robí počas operácií srdca. Dnes už vieme srdce nahradiť na niekoľko dní až týždňov, kým sa choré srdce nezotaví. Ak sa to nepodarí, malý pacient môže na umelom srdci čakať na potenciálne darcovstvo a transplantáciu. To je ďalšia z oblastí, v ktorej sa snažíme držať krok s najmodernejšími postupmi a poznatkami. Hoci transplantácia býva posledná možnosť, ktorú využívame, pretože vyžaduje komplexnú liečebnú starostlivosť na celý ďalší život. Pre malé dieťa je náročnejšie podstúpiť transplantáciu ako pre dospelého človeka. Musí napríklad celoživotne brať lieky, ktoré veľmi zaťažujú rozvíjajúci sa organizmus. Transplantácia je ale dnes etablovaná možnosť, ako pomôcť dieťatku so zlyhávajúcim srdiečkom.
Ako a kedy sa dajú odhaliť ochorenia a poruchy srdca u detí? Kto ich odhalí ako prvý a kam by mali smerovať prvé kroky rodičov po takomto zistení?
Už v tehotenstve má budúca mamička predpísané vyšetrenia. Vrodená chyba srdca je najčastejšou orgánovou chybou, ktorou sú ľudia postihovaní. Narodí sa s ňou pol až jedno percento populácie, čo je veľmi veľa. Je to asi jedno z dvesto detí. Na Slovensku sú to ročne stovky detí a gynekológ je ten prvý, kto môže problém na srdiečku zachytiť. Potom sa budúce mamičky odosielajú na špecializované vyšetrenie do nášho centra, kde pracuje prenatálny kardiologický tím. Títo odborníci dokážu potvrdiť, bližšie diagnostikovať prípadne vylúčiť problém na srdiečku ešte u nenarodeného dieťatka. Čo je výborné, lebo sa vieme pripraviť. Ak je potvrdená porucha srdiečka, rodičom odporúčame, aby rodili v blízkosti nášho centra. Vďaka tomu nemusia kriticky choré bábätka prevážať sanitky niekde z ďaleka.
Čo ak sa porucha srdca odhalí až po narodení?
Niektoré choroby nemusia byť tak závažné, že sa prejavia hneď po narodení. Podozrenie na ochorenie v prvej línii vyslovuje pediater a podľa uváženia odosiela pacienta na špecializované kardiologické vyšetrenie. Myslím si, že systém máme v krajine dobre nastavený a funguje, len počet odborníkov nie je optimálny. Máme sieť rajónnych kardiológov takmer v každom okrese, ktorí detičky sledujú v blízkosti ich domovov. Teraz však dochádza ku generačnej výmene a viacej kolegov pracuje už v dôchodkovom veku. Tešíme sa, že naše edukačné aktivity v rámci Slovenska motivujú viacerých mladých pediatrov, aby si vybrali práve detskú kardiológiu. No a Detské kardiocentrum pri NUSCH v Bratislave sa sústredí na komplexnú špecializovanú starostlivosť o deti z celého Slovenska.
Detské kardiocentrum je pokladané za špičkové slovenské pracovisko. Koľko detských pacientov s poruchami srdca ročne ošetríte?
Na počet obyvateľov Slovenska je dostatočné mať jediné špecializované centrum. Ročne vykonáme stovky operácií a tiež stovky katetrizačných zákrokov, desiatky arytmologických zásahov a ďalších hospitalizácií. Na našich ambulanciách vyšetríme ročne tisíce pacientov a na to sme tu. Ochorenia srdca sú rôznorodé a je ich veľký počet. My sa ale potrebujeme starať o veľa pacientov, aby sme mali skúsenosti s najrôznejšími kombináciami ochorení a porúch, ktoré srdiečko môžu postihovať. Keď je choré srdce, vždy ide o život a liečba sa nedá odkladať. Chceme byť na všetko pripravení.
Nedávno ste sa vrátili z misie v africkej Keni. Tam tiež naberáte skúsenosti v oblasti kardiochirurgie a kardiológie? Aká je tam úroveň starostlivosti o deti s vrodenými vadami srdca?
Misie do Kene vnímam ako formu pomoci. Prirovnal by som to k rozprávke o Troch grošoch. My sa inšpirujeme najlepšími, berieme od nich vzácne vedomosti ako napríklad od spomínanej nemocnice vo Philadelphii. Máme kontakt aj s inými špičkovými pracoviskami napr. v Prahe, Lipsku, Londýne alebo Viedni. Už veľakrát nám pomohli zahraničné konzultácie v dôležitých rozhodnutiach. Pracujú tam špičkoví odborníci, ktorí udávajú trend v odbore detskej kardiologickej starostlivosti. Vďaka ich poznatkom, ktoré s nami zdieľajú sa staráme najlepšie ako vieme o detských pacientov u nás na Slovensku. Na to sme tu a to je naše poslanie aj práca. Považujem tiež za zmysluplné, pomáhať tam, kde zďaleka nemajú také možnosti ako u nás. Bohužiaľ väčšina krajín sveta nemá zdravotnú starostlivosť tak dostupnú, ako ju máme u nás. Hlavnou úlohou misií slovensko-českého tímu do Kene nie je odoperovať desať detí za týždeň v mori pacientov, ktorí potrebujú operáciu. Počas misií pracujeme najmä s lokálnym tímom, ktorý sa od nás učí a chce napredovať. Takáto systematická pomoc rozvojovým krajinám dáva zmysel, pretože pri opakovaných návštevách ich dokážeme vzdelávať a dvíhať úroveň ich špecialistov tak, aby smerovali k postupnej sebestačnosti. Veľmi si pochvaľujeme aj spoluprácu s niektorými pracoviskami dospelej časti NUSCH, ktorého sme súčasťou. Pri niektorých zákrokoch a diagnózach majú oveľa viac skúseností a pri spolupráci pod jednou strechou hľadáme optimálny postup pre našich pacientov. Rovnako naši odborníci napr. na poli katetrizácií vykonávajú výkony na dospelých pacientoch. Teda naša spolupráca má obojstranný prínos.
A vám sa to darí? Sú sebestační?
Ešte to asi nejaký čas potrvá, ale z roka na rok vnímame pokroky. Ja som sa zúčastnil na troch takýchto misiách československého tímu. Hovorím o československom tíme, lebo do kenského Nairobi prichádzajú na asi týždňové misie raz do roka odborníci nielen z nášho Detského kardiocentra, ale aj z českého kardiocentra v Prahe. Sú to naši kolegovia, s ktorými si počas misie tiež vymeníme veľa skúseností. Takto to funguje už asi 10 rokov. V miestnej nemocnici sa dnes púšťajú do operácií, za ktorými kenskí pacienti museli pred pár rokmi cestovať do zahraničia, ak na to mali prostriedky. Je potrebné, aby sa ešte zlepšila aj pooperačná starostlivosť a stabilizoval miestny chirurgický tím. Vnímam to, lebo počas misií sa staráme o deti s vrodenými chybami srdca z najchudobnejších rodín, ktoré si nemôžu dovoliť zaplatiť takúto špecializovanú starostlivosť.
Okrem profesionálnej stránky a zadosťučinenia vám pomoc počas misií v Afrike prináša niečo aj ľudsky?
Presne nad týmto som uvažoval aj na poslednej misii v máji. Človek je zrazu vďačnejší, pretože si v tom prostredí uvedomuje, že má šťastie, kde sa narodil. Každodenné problémy, ktoré riešil, sú zrazu banálne, pretože si uvedomuje problémy, ktorým čelia milióny ľudí a detí vo svete...Napríklad každodenný hlad, bezmocnosť vidieť zomierať vlastné dieťa, lebo si nemôžem dovoliť zdravotnú starostlivosť. Vnímam to, lebo počas misií sa staráme o deti s vrodenými vadami srdca z najchudobnejších rodín, ktoré si nemôžu dovoliť ani základné lekárske ošetrenie. Mňa osobne to naučilo premýšľať viac globálnejšie a rozlišovať podstatné od nepodstatného.
Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.