Dobré noviny
Kardiológ Martin Záhorec: Pred polstoročím prežila len pätina detí s vrodenou chybou srdca. Dnes je to inak
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Kardiológ Martin Záhorec: Pred polstoročím prežila len pätina detí s vrodenou chybou srdca. Dnes je to inak

„Deti by nemali zažívať bolesť. Pri vyšetreniach robíme všetko preto, aby sme ich zbavili strachu a nepohodlia,“ zdôrazňuje primár Detského kardiocentra v Bratislave Martin Záhorec.
„Deti by nemali zažívať bolesť. Pri vyšetreniach robíme všetko preto, aby sme ich zbavili strachu a nepohodlia,“ zdôrazňuje primár Detského kardiocentra v Bratislave Martin Záhorec. — Foto: NÚSCH

„Keď je srdce vážne choré, ide vždy o život a liečba sa nedá odkladať,“ hovorí kardiológ Martin Záhorec, ktorý lieči deti u nás a občas aj v Afrike. Vďaka moderným prístrojom môžu byť aj zdĺhavé a nepríjemné vyšetrenia bez sĺz bolesti.

Sivobiele vlasy, chlapčenská tvár a láskavý hlas. Kardiológ a námestník generálneho riaditeľa pre Detské kardiocentrum, NÚSCH v Bratislave musí na deti pôsobiť ako nebeská bytosť. Napadlo nám to, keď sme sa s uznávaným lekárom rozprávali na oddelení ARO Detského kardiocentra.  „Pred 50 rokmi prežilo u nás len cca 20 % detí s vážnou vrodenou chybou srdca. Dnes závažné ochorenia srdca prežije až približne 90 % detských pacientov...“ hovorí kardiológ Martin Záhorec o úžasnom pokroku v medicíne. Pre Dobré noviny sa s ním zhovárala Silvia Mabena.

V rozhovore sa tiež dočítate:

  • čo ho fascinuje na ľudskom srdci,
  • ktorú rozprávku žije vo svojej profesii,
  • ako umelé srdcia zachraňujú už aj deti na Slovensku,
  • kde hľadajú vyšetrovacie a liečebné postupy, ktoré pacientov nebolia,
  • prečo chodí na misie do Afriky.
„60% detí, ktoré sa narodia s poruchou srdca, slovenskí špecialisti zoperujú do jedného roka života,“ hovorí Martin Záhorec, primár z Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH v Bratislave. Foto: NÚSCH

Zrejme je pre vás častá otázka... Čo vás inšpirovalo stať sa detským kardiológom?

To je naozaj už historická otázka. Inšpirovalo ma viac vecí. Veľmi som chcel pracovať s deťmi. Počas štúdií som robil aj detského tenisového trénera a myslím si, že mi to s nimi vždy šlo. Viem sa s deťmi rozprávať a považujem ich za úprimné a čisté stvorenia. Tiež ma ohúrilo ľudské srdce. Je obdivuhodné, aké je vytrvalé, neustále pracuje a jeho činnosť sa nedá ani na sekundu nahradiť. Stále ma tiež fascinuje ako funguje celý krvný obeh. No a do tretice ma pri výbere povolania veľmi ovplyvnil aj profesor Jaroslav Siman, ktorý bol rodákom z Horehronia ako moji rodičia. Po maturite som pracoval cez prázdniny krátko ako sanitár na starom ústave ešte na Partizánskej, kde som videl prácu pána profesora Simana, detského kardiochirurga. Často som na túto prax a dojem, aký vo mne profesor zanechal, myslel aj počas štúdia a hneď po skončení medicíny som sa prihlásil do Detského kardiocentra.     

Povedali ste na tlačovej konferencii, že tímy pracujúce na oddeleniach Detského kardiocentra sa neustále učia od tých najlepších v odbore. Ako a od koho?

Sme v kontakte so svetovými odborníkmi na konferenciách, sledujeme najnovšie odborné články a literatúru v našom odbore, zúčastňujeme sa videokonferencií s nemocnicou v Philadelphii, ktorá je v tomto smere jednou z najlepších nemocníc na svete. Organizujeme lektorské pobyty ich expertov u nás a aj najťažšie prípady preberáme s tamojšími kolegami. Minulý rok napríklad profesor z Philadelphie urobil slovenskému pacientovi katetrizačný výkon, ktorý bol jedinečný a prvý v kontinentálnej Európe. Dlhú cestu meral pán profesor na základe dobrých kolegiálnych vzťahov, ktoré dlhodobo udržiavame. Považujeme za povinnosť inšpirovať sa svetovými trendami a neustále sa učiť, lebo chceme, aby naše deti mali tú najlepšiu možnú starostlivosť, aká je dostupná aj vo svete.

Detské kardiocentrum, pracovisko Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb je jediným špecializovaným pracoviskom na Slovensku. Ročne vyšetrí tisíce detí a pre mnohých rodičov je jedinou nádejou. Foto: NÚSCH

A darí sa vám to? Liečite deti s vrodenými chybami srdca z roka na rok lepšie?

Celosvetovo a aj u nás sa v medicíne rýchlo napreduje. Sú dostupné nové technológie, inovatívne prístrojové vybavenie, ale aj moderné intervenčné postupy, inovatívne lieky a zlepšujúca sa intenzívna starostlivosť. Pri detských pacientoch by som zdôraznil prístroje na neinvazívne vyšetrenia a diagnostiku. Práve nám takéto prístroje darovala spoločnosť Lidl. My ich veľmi vítame a sme za ne vďační, pretože sa snažíme u detí maximálne predchádzať stresu a bolesti. Na rozdiel od dospelých, deti nerozumejú bolesti ako niečomu, čo môže sprevádzať vyšetrenie a liečbu. Bolesť a dlhé nepohodlie im spôsobuje enormný stres. Aj ďalší darovaný prístroj od Lidla je veľkou pomocou najmä po operáciách. Ventilátor s negatívnym podtlakom špeciálnym spôsobom podporuje dýchanie u detí, je vhodný pre určité typy srdcových ochorení, kedy môže zlepšiť aj funkciu srdca. Funguje na inom princípe ako štandardné ventilátory. Okrem toho slúži aj na dychovú rehabilitáciu pri zotavovaní po operácii srdca.

Vďaka čomu je ešte liečba detí menej bolestivá?  

Veľký boom zažívajú katetrizačné intervencie, čiže nie otvorená operácia srdca, ale práca cez cievy pomocou miniatúrnych inštrumentov. Používajú sa rôzne implantáty, ktoré sú také miniatúrne, že sa dajú dopraviť do srdiečka cez cievu. Nehovorím, že sú to úplne bezbolestné zákroky, ale nie sú také invazívne ako operácie. Aj v tomto sa snažíme držať na našom pracovisku krok s modernou medicínou a máme špecialistu v každom odbore, ktorý pri starostlivosti o choré detské srdiečka potrebujeme.

Echoardiografický (ultrazvukový) prístroj na zobrazovanie anatómie a ventilátor s negatívnym podtlakom budú slúžiť oddeleniu anestéziológie a intenzívnej medicíny Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH. Pred novinármi ich predviedol lekár Michal Chalupka a primárka Ľubica Kováčiková. Foto: SKPR Strategies

Najmodernejšie a menej invazívne zákroky, ktoré ste spomínali, sa vykonávajú už aj u nás?

Áno, veľa prípadov sa už aj u nás dá riešiť na katetrizačnom stole a chceme to rozvíjať ešte viac. Doménou našich chirurgov sú stále aj komplexné operácie srdca. Modernizuje sa aj intenzívna starostlivosť, využívame v centre aj umelé mechanické podpory srdiečka, ktoré nahradia tento životne dôležitý orgán na niekoľko dní až týždňov, dokonca aj mesiacov. Napríklad nedávno bolo dieťa s ťažkým zápalom srdcového svalu úspešne odpojené od umelého srdca po niekoľkých týždňoch.

Dokázali ste choré srdce nahradiť umelým?

Áno, dočasne vieme srdce nahradiť prístrojom. Bežne sa to na niekoľko hodín robí počas operácií srdca. Dnes už vieme srdce nahradiť na niekoľko dní až týždňov, kým sa choré srdce nezotaví. Ak sa to nepodarí, malý pacient môže na umelom srdci čakať na potenciálne darcovstvo a transplantáciu. To je ďalšia z oblastí, v ktorej sa snažíme držať krok s najmodernejšími postupmi a poznatkami. Hoci transplantácia býva posledná možnosť, ktorú využívame, pretože vyžaduje komplexnú liečebnú starostlivosť na celý ďalší život. Pre malé dieťa je náročnejšie podstúpiť transplantáciu ako pre dospelého človeka. Musí napríklad celoživotne brať lieky, ktoré veľmi zaťažujú rozvíjajúci sa organizmus. Transplantácia je ale dnes etablovaná možnosť, ako pomôcť dieťatku so zlyhávajúcim srdiečkom.

Dobré rozprávky pomáhajú víťaziť aj nad chorobou

Kúpili ste aj vy nedávno svojim deťom rozprávkovú kniha v Lidli? Tak aj vďaka vám sa moderné prístroje dostali na oddelenia a ambulancie Detského kardiocentra v Bratislave. Výťažok z predaja kníh kampane Dobré rozprávky skutočne víťazia nad zlom už tradične putuje na charitatívne účely. Tento rok sa vyzbierali prostriedky na prístroje pre deti s chorým srdcom v hodnote 128 tisíc eur. „Našim cieľom je zlepšovať životy ľudí – našich zákazníkov, zamestnancov, partnerov , ale aj celej spoločnosti. Aj odovzdanie týchto prístrojov  je súčasťou tohto poslania, ktoré by sme bez našich zákazníkov nedokázali napĺňať. Verím, že vďaka dobrým ľuďom, ktorí sa spojili pre správnu vec, zvíťazí mnoho detí nad zlou chorobou,“ povedala Zita Szlavikovics, generálna riaditeľka  Lidl Slovenská republika. Symbolický šek odovzdala do rúk Mongiho Msollyho, generálneho riaditeľa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, pod ktorý Detské kardiocentrum patrí. V minulosti spoločnosť Lidl tomuto pracovisku darovala intenzívne lôžko pre kriticky choré bábätká.

Vďaka dobrým rozprávkam (v minulosti audio verzie, v súčasnosti rozprávkové knihy ilustrované Tinou Minor), ktoré si v rámci kampane kúpili zákazníci Lidlu, reťazec za päť rokov venoval viac ako päť a pol milióna eur. Okrem Detského kardiocentra dôležité prístroje Lidl v minulosti nakúpil aj pre novorodenecké pracoviská na Slovensku. Foto: Lidl, FACEBOOK/Tina Minor Illustrations

Ako a kedy sa dajú odhaliť ochorenia a poruchy srdca u detí? Kto ich odhalí ako prvý a kam by mali smerovať prvé kroky rodičov po takomto zistení?

Už v tehotenstve má budúca mamička predpísané vyšetrenia. Vrodená chyba srdca je najčastejšou orgánovou chybou, ktorou sú ľudia postihovaní. Narodí sa s ňou pol až jedno percento populácie, čo je veľmi veľa. Je to asi jedno z dvesto detí. Na Slovensku sú to ročne stovky detí a gynekológ je ten prvý, kto môže problém na srdiečku zachytiť. Potom sa budúce mamičky odosielajú na špecializované vyšetrenie do nášho centra, kde pracuje prenatálny kardiologický tím. Títo odborníci dokážu potvrdiť, bližšie diagnostikovať prípadne vylúčiť problém na srdiečku ešte u nenarodeného dieťatka. Čo je výborné, lebo sa vieme pripraviť. Ak je potvrdená porucha srdiečka, rodičom odporúčame, aby rodili v blízkosti nášho centra. Vďaka tomu nemusia kriticky choré bábätka prevážať sanitky niekde z ďaleka.

Čo ak sa porucha srdca odhalí až po narodení?

Niektoré choroby nemusia byť tak závažné, že sa prejavia hneď po narodení. Podozrenie na ochorenie v prvej línii vyslovuje pediater a podľa uváženia odosiela pacienta na špecializované kardiologické vyšetrenie. Myslím si, že systém máme v krajine dobre nastavený a funguje, len počet odborníkov nie je optimálny. Máme sieť rajónnych kardiológov takmer v každom okrese, ktorí detičky sledujú v blízkosti ich domovov. Teraz však dochádza ku generačnej výmene a viacej kolegov pracuje už v dôchodkovom veku. Tešíme sa, že naše edukačné aktivity v rámci Slovenska motivujú viacerých mladých pediatrov, aby si vybrali práve detskú kardiológiu. No a Detské kardiocentrum pri NUSCH v Bratislave sa sústredí na komplexnú špecializovanú starostlivosť o deti z celého Slovenska.

Vďaka novým prístrojom, ktoré Detskému kardiocentru venovala spoločnosť Lidl a jej zákazníci, lekári ročne vyšetria o 500 detských pacientov viac. Šek na ich kúpu odovzdala do rúk generálneho riaditeľa Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb Mongiho Msollyho, Zita Szlavikovics, generálna riaditeľka Lidl Slovenská republika. Foto: Lidl

Detské kardiocentrum je pokladané za špičkové slovenské pracovisko. Koľko detských pacientov s poruchami srdca ročne ošetríte?  

Na počet obyvateľov Slovenska je dostatočné mať jediné špecializované centrum. Ročne vykonáme stovky operácií a tiež stovky katetrizačných zákrokov, desiatky arytmologických zásahov a ďalších hospitalizácií. Na našich ambulanciách vyšetríme ročne tisíce pacientov a na to sme tu. Ochorenia srdca sú rôznorodé a je ich veľký počet. My sa ale potrebujeme starať o veľa pacientov, aby sme mali skúsenosti s najrôznejšími kombináciami ochorení a porúch, ktoré srdiečko môžu postihovať. Keď je choré srdce, vždy ide o život a liečba sa nedá odkladať. Chceme byť na všetko pripravení.

Počas lekárskej vzdelávacej misie v africkej Keni s tímom miestnych aj českých kolegov. Foto: NÚSCH

Nedávno ste sa vrátili z misie v africkej Keni. Tam tiež naberáte skúsenosti v oblasti kardiochirurgie a kardiológie? Aká je tam úroveň starostlivosti o deti s vrodenými vadami srdca?

Misie do Kene vnímam ako formu pomoci. Prirovnal by som to k rozprávke o Troch grošoch. My sa inšpirujeme najlepšími, berieme od nich vzácne vedomosti ako napríklad od spomínanej nemocnice vo Philadelphii. Máme kontakt aj s inými špičkovými pracoviskami napr. v Prahe, Lipsku, Londýne alebo Viedni. Už veľakrát nám pomohli zahraničné konzultácie v dôležitých rozhodnutiach. Pracujú tam špičkoví odborníci, ktorí udávajú trend v odbore detskej kardiologickej starostlivosti. Vďaka ich poznatkom, ktoré s nami zdieľajú sa staráme najlepšie ako vieme o detských pacientov u nás na Slovensku. Na to sme tu a to je naše poslanie aj práca. Považujem tiež za zmysluplné, pomáhať tam, kde zďaleka nemajú také možnosti  ako u nás. Bohužiaľ väčšina krajín sveta nemá zdravotnú starostlivosť tak dostupnú, ako ju máme u nás. Hlavnou úlohou misií slovensko-českého tímu do Kene nie je odoperovať desať detí za týždeň v mori pacientov, ktorí potrebujú operáciu. Počas misií pracujeme najmä s lokálnym tímom, ktorý sa od nás učí a chce napredovať. Takáto systematická pomoc rozvojovým krajinám dáva zmysel, pretože pri opakovaných návštevách ich dokážeme vzdelávať a dvíhať úroveň ich špecialistov tak, aby smerovali k postupnej sebestačnosti. Veľmi si pochvaľujeme aj spoluprácu s niektorými pracoviskami dospelej časti NUSCH, ktorého sme súčasťou. Pri niektorých zákrokoch a diagnózach majú oveľa viac skúseností a pri spolupráci pod jednou strechou hľadáme optimálny postup pre našich pacientov. Rovnako naši odborníci napr. na poli katetrizácií vykonávajú výkony na dospelých pacientoch. Teda naša spolupráca má obojstranný prínos. 

Martin Záhorec s kolegami z Detského kardiocentra, pracoviska NÚSCH v Bratislave. Foto: NÚSCH

Kardiológ Martin Záhorec

Vyštudoval Lekársku fakultu v Bratislave a hneď po skončení štúdií začal pracovať v Detskom kardiocentre. Pri výbere povolania ho významne ovplyvnil popredný slovenský detský kardiochirurg profesor Jaroslav Siman. Martin Záhorec sa kardiológii venuje už 25 rokov a v súčasnosti pôsobí v Detskom kardiocentre Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave ako primár a námestník generálneho riaditeľa. S manželkou, tiež lekárkou, vychováva dve dcéry.

A vám sa to darí? Sú sebestační?

Ešte to asi nejaký čas potrvá, ale z roka na rok vnímame pokroky. Ja som sa zúčastnil na troch takýchto misiách československého tímu. Hovorím o československom tíme, lebo do kenského Nairobi prichádzajú na asi týždňové misie raz do roka odborníci nielen z nášho Detského kardiocentra, ale aj z českého kardiocentra v Prahe. Sú to naši kolegovia, s ktorými si počas misie tiež vymeníme veľa skúseností. Takto to funguje už asi 10 rokov. V miestnej nemocnici sa dnes púšťajú do operácií, za ktorými kenskí pacienti museli pred pár rokmi cestovať do zahraničia, ak na to mali prostriedky. Je potrebné, aby sa ešte zlepšila aj  pooperačná starostlivosť a stabilizoval miestny chirurgický tím. Vnímam to, lebo počas misií sa staráme o deti s vrodenými chybami srdca z najchudobnejších rodín, ktoré si nemôžu dovoliť zaplatiť takúto špecializovanú starostlivosť.  

Za vzdelávacie misie československým kardiológom a kardiochirurgom v Keni prišla poďakovať aj prvá dáma Margaret Kenyatta. (Nairobi 2018) Foto: FACEBOOK/Slovenské veľvyslanectvo v Keni, S. Mabena

Okrem profesionálnej stránky a zadosťučinenia vám pomoc počas misií v Afrike prináša niečo aj ľudsky?

Presne nad týmto som uvažoval aj na poslednej misii v máji. Človek je zrazu vďačnejší, pretože si v tom prostredí uvedomuje, že má šťastie, kde sa narodil. Každodenné problémy, ktoré riešil, sú zrazu banálne, pretože si uvedomuje problémy, ktorým čelia milióny ľudí a detí vo svete...Napríklad každodenný hlad, bezmocnosť vidieť zomierať vlastné dieťa, lebo si nemôžem dovoliť zdravotnú starostlivosť. Vnímam to, lebo počas misií sa staráme o deti s vrodenými vadami srdca z najchudobnejších rodín, ktoré si nemôžu dovoliť ani základné lekárske ošetrenie. Mňa osobne to naučilo premýšľať viac globálnejšie a rozlišovať podstatné od nepodstatného.

Článok bol pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…