Protiklady sa nepriťahujú. Zistili, prečo si podvedome vyberáme partnerov, ktorí sa nám podobajú

Prečo nás viac priťahuje niekto, kto sa nám podobá?
Všimli ste si aj vy, že občas na ulici stretnete pár, v ktorom sa muž aj žena na seba podobajú? Niečo na tom asi bude. Najnovšia vedecká štúdia totiž vyvracia mýtus, podľa ktorého sa protiklady priťahujú. Prirodzene nás to vraj ťahá k ľuďom, ktorí vyzerajú podobne ako my, píše Daily Mail. Dôvody sú jednoduché.
Dôležité zistenia
Rôzne experimenty, ktoré sa zameriavajú na randenie, ukazujú, že ľudí, ktorí vyzerajú ako my, máme tendenciu považovať za príťažlivejších, pretože ich vnímame ako „láskavých a dôveryhodných“. To, že niekto vyzerá podobne, môže vytvoriť pocit akejsi „príbuznosti“ a viesť k viac sociálnejšiemu správaniu a väčšej pravdepodobnosti, že sa z dvojice stane pár.

Vedecká štúdia prichádza krátko po tom, ako vznikla nová fráza „doppelbanger“, ktorá odkazuje na chodenie s niekým, kto sa na vás nesmierne podobá. Priniesli ju psychológovia z austrálskej University of Queensland a publikovali ju v časopise Evolution and Human Behavior.
Podľa vedúcej autorky štúdie Amy Zhao výsledky naznačujú, že ľudia môžu hľadať romantických partnerov s podobne vyzerajúcou tvárou. „Sú vnímaní ako milší, chápavejší a dôveryhodnejší vďaka potenciálnemu prekrývaniu podobnosti tváre a príbuznosti,“ vysvetľuje. To, prečo existuje príťažlivosť medzi ľuďmi, ktorí sa podobajú, sa už usilovali vysvetliť viaceré štúdie. Mnohé to pripisujú tomu, že vás to podvedome ťahá k niekomu, kto vyzerá ako člen rodiny.

Za partnerov chceme „rodičov“
Výskum maďarských vedcov z roku 2008 napríklad zistil, že ženy si viac vyberajú partnerov, ktorých tváre sa podobajú na ich otcov, pričom u mužov je tiež väčšia pravdepodobnosť, že budú mať vzťah so ženou, ktorá im výzorovo pripomína ich matku.
Článok pokračuje na ďalšej strane: