Obávaný jet lag vám vie pokaziť dovolenku. S riešením musíte začať ešte predtým, ako odcestujete

Aké sú hlavné prejavy posunu času a ako si s nimi čo najefektívnejšie poradiť?
Cestovanie prináša nielen nové zážitky, ale občas aj nejaké tie riziká. Jedným z nich je “jet lag" (z angličtiny jet=tryskové lietadlo a lag=oneskorenie, pozn. red.) alebo pásmová choroba odborne nazývaná desynchronóza. Ide o nepríjemný stav, ktorý dovolenkárov môže postihovať pri rýchlom prechode viacerých časových pásiem. Jeho príznakmi sú najčastejšie nespavosť, zhoršenie koncentrácie alebo tráviace problémy. Akými preventívnymi opatreniami mu predídeme?
Spánkový cyklus
Porucha spánkového cyklu môže nastať vtedy, ak vnútorné biologické hodiny nezodpovedajú miestnemu dennému cyklu svetla a tmy. Jednoducho povedané, vnútorné hodiny organizmu sa dostanú do konfliktu s časom v mieste pobytu.
Bohužiaľ pri cestovaní do iných časových pásiem sa to zvykne prihodiť. V takom prípade sa spánkový cyklus naruší a obvykle pretrváva až dovtedy, kým sa človek neprispôsobí novému časovému rytmu v cieľovej destinácii.

Prevencia je základ
Pred cestou je preto dobré myslieť na preventívne opatrenia už doma, aby sa človek samotný, ale aj jeho organizmus s novo vzniknutou situáciou vysporiadal čo najlepšie a v čo najkratšom možnom čase.
Článok pokračuje na ďalšej strane: