Aj s nevoľnosťou pri cestovaní sa dá bojovať. Toto sú triky pediatričky Mišky, ktoré vám pomôžu

K najčastejším príznakom kinetózy patrí nevoľnosť, nutkanie na zvracanie, závraty a úplná vyčerpanosť, bdelosť, nadmerná tvorba slín či stav, keď človeka oblieva studený pot.
S cestovnou nevoľnosťou máme skúsenosti mnohí. Stretávajú sa s ňou najmä deti, no neraz si cestu odtrpia aj dospelí. Tzv. kinetóza alebo tiež „choroba z pohybu“ vzniká ako stav, keď je náš mozog zmätený z protichodných signálov, ktoré k nemu prichádzajú zvonku.
Príznaky
Oči mu totiž vysielajú informáciu o tom, že sme v pohybe, no mozog tomu nerozumie, pretože telo stojí. Ako však hovorí detská lekárka Miška z oddelenia pediatrie v Žilinskej nemocnici, aj s nevoľnosťami pri cestovaní sa dá bojovať.

Kým niekto si môže počas jazdy čítať, hrať sa s elektronikou či lúštiť krížovky, iný musí sedieť takmer bez pohybu so zrakom upretým dopredu, aby mu neprišlo zle. K najčastejším príznakom kinetózy patrí nevoľnosť, nutkanie na zvracanie, závraty a úplná vyčerpanosť, bdelosť, nadmerná tvorba slín či stav, kedy človeka oblieva studený pot.
Ako s tým bojovať?
Podľa žilinskej pediatričky Mišky a jej asistentky Kristínky treba na zmiernenie týchto stavov myslieť už pred cestou. „Necestujte nevyspatí, nalačno, ale ani s preplneným žalúdkom,“ vysvetľuje vo videu doktorka. Dodáva, že by ste mali vynechať čokoládu, syry, údeniny, ale aj sýtené nápoje. Tie nesýtené však treba podávať častejšie, ale radšej v menších množstvách.
Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.