Dobré noviny
Počas dovolenky netreba zabúdať na bezpečnosť. Vďaka týmto radám vás nezaskočí zlodej ani cudzí jazyk
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Počas dovolenky netreba zabúdať na bezpečnosť. Vďaka týmto radám vás nezaskočí zlodej ani cudzí jazyk

Či už cestujete často alebo sa na cesty plánujete vydať po prvýkrát, v rámci príprav netreba zabudnúť na bezpečnosť.
Či už cestujete často alebo sa na cesty plánujete vydať po prvýkrát, v rámci príprav netreba zabudnúť na bezpečnosť. — Foto: Freepik, @fabrikasimf / Freepik

Pred dovolenkou netreba zabudnúť nielen na opaľovací krém, ale ani na bezpečnosť.

Skôr ako zatvoríte cestovný kufor a vydáte sa za novým dobrodružstvom, zamyslite sa nad všetkými nástrahami, ktoré by vám mohli prekaziť dovolenkovú náladu. Či už cestujete často alebo sa na cesty plánujete vydať po prvýkrát, v rámci príprav netreba zabudnúť nielen na opaľovací krém, ale ani na bezpečnosť. Nasledujúce tipy vás ochránia pred zbytočným stresom z nebezpečenstva a vy sa budete môcť naplno oddať zážitkom či spoznávaniu novej krajiny.

1. Viem, kam cestujem?

Pred začatím cestovania je dôležité dobre si naplánovať a vybrať cieľ. Ešte pred kúpou zájazdu či leteniek dôkladne preskúmajte cieľovú destináciu a to nielen pomocou nástrojov, akú sú Google Mapy. Zistite niečo viac o kultúre, zvykoch, počasí, ale tiež zákonoch. Nachádza sa v blízkosti miesta, kde bývate, nemocnica alebo policajná stanica?

Foto: mzv.sk

Pred cestou tiež nezabudnite navštíviť stránku Ministerstva zahraničných vecí, kde nájdete prehľadnú mapu odporúčaní podľa jednotlivých krajín. Tá zhromažďuje aktuálne informácie o potenciálnych problémoch, či už sa týkajú politiky, zdravia, terorizmu, prírodných katastrof a iného. „Pokiaľ majú ďalšie dodatočné otázky, konzulárny odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky tieto veľmi ochotne zodpovie, pokiaľ samozrejme máme na ne odpovede,“ dopĺňa Barbara Illková z Mzv.

2. Bezproblémová komunikácia

Jedným zo základných predpokladov bezpečnosti v neznámej krajine je znalosť cudzieho jazyka, ideálne toho miestneho. Ak však plánujete vycestovať do krajiny, ktorej jazyk neovládate, nezúfajte. Moderné technológie vám ponúkajú množstvo možností, nezabúdajte však na to, že bezplatné internetové prekladače môžu predstavovať rôzne obmedzenia, vrátane nutnosti pripojenia na internet, ktoré môže v zahraničí podliehať vysokým poplatkom.

Foto: Vasco Electronics

Skvelým pomocníkom však môže byť napríklad elektronický prekladač Vasco V4. Vďaka znalosti 108 jazykov a doživotnému internetu zdarma za vás prelomí takmer každú jazykovú bariéru. Preloží totiž nielen ručne zadaný text, ale aj hovorené slovo a na základe fotografie vám tiež pomôže rozlúštiť jedálny lístok či to, kedy a odkiaľ odchádza váš autobus.

3. Ťahák plný dôležitých čísel

Ak sa niečo počas cesty pokazí, je tiež dobré vedieť, ako privolať pomoc. „Opäť by som zdôraznila skutočnosť, že pred cestou je dôležité mať naštudované aspoň základné informácie o cieľovej destinácii a mať pri sebe základné kontaktné údaje na náš zastupiteľský úrad, ale aj na políciu, zdravotnú službu či iné dôležité údaje,“ zdôrazňuje Illková. Nikdy nie je na škodu zapísať si ich na papier či do telefónu.

TIP: Všetky potrebné čísla nájdete napríklad na tomto odkaze.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…