V tejto vode sa určite nekúpte. Spísali zásady bezpečného kúpania, ktoré vás ochránia pred problémami

V letných mesiacoch nás to akosi automaticky ťahá k vode na kúpaliská či k jazerám. Ako však docieliť, aby sme sa domov vrátili v poriadku a zdraví?
Kúpanie a pobyt na kúpaliskách sú určené pre zdravých ľudí s neporušenou pokožkou. Ak je však poškodená, môže sa stať vstupnou bránou infekcie. Čo všetko je potrebné dodržiavať pri kúpaní, čomu sa vyvarovať v prírode a čo, naopak, nerobiť na kúpaliskách, radí Darko Babjak z Odboru hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR.
Všeobecné zásady pri kúpaní
- Navštevujte oficiálne prevádzkované kúpaliská a vodné plochy, ktorých kvalitu monitorujú úrady verejného zdravotníctva. Pred ich návštevou sa tiež informujte o ich aktuálnom stave.
- Nenechávajte deti bez dozoru dospelej osoby.
- Dodržiavajte zásady správania sa na kúpaliskách, pokyny prevádzkovateľov i výstražné upozornenia v blízkosti prírodných vodných plôch.
- Všímajte si okolie, vrátane výskytu príznakov ochorenia u ostatných návštevníkov, držte si odstup od ľudí s príznakmi respiračného ochorenia alebo s podozrivou vyrážkou na tele.
- Po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte, vyperte plavky a prezlečte sa do suchého oblečenia.

Zásady kúpania na prírodných vodných plochách
- Nevstupujte do neznámej stojatej či tečúcej vody.
- Do hlbokej vody by sa mali odvážiť iba zdatní plavci a ani tí nikdy nie jednotlivo, nepreceňujte svoje schopnosti a sily.
- Vstupujte do vody postupne, vyhýbajte sa prudkému ochladeniu organizmu.
- Nevstupujte do vody, ktorá na základe senzorických vlastností, ako sú farba, zákal, priehľadnosť či zápach, pôsobí odpudivo.
Zásady kúpania na umelých kúpaliskách
Článok pokračuje na ďalšej strane: