Dobré noviny
Vianoce bez hudby
TASR
TASR

Vianoce bez hudby

Viete si predstaviť Vianoce bez hudby? Aké by to boli vianočné trhy, večierky a mikulášske akcie bez kolied a obľúbených vianočných hitov!

Ilustračné foto Foto: TASR/AP Photo

Bratislava 5. decembra (OTS) - Piesne „Každý deň budú vraj Vianoce“, „Tichá noc“ či „Last Christmas“ sú nám tak dôverne známe, že ich považujeme za „naše“. Skladby sú však výsledkami tvorivej činnosti umelcov, hudobných skladateľov a textárov, ktorí majú podľa autorského zákona právo rozhodovať o ich použití! A aj právo na autorskú odmenu.

Svetoznáme White Christmas (Biele Vianoce) od Irvinga Berlina, Last Christmas Georgea Michaela, Happy X-mas Johna Lennona a Yoko Ono, Driving Home for Christmas Chrisa Reu, Vianočný Karol od skupiny Hex, veľký vianočný hit Každý deň budú vraj Vianoce Mariána Kochanského, Zima na saniach Pavla Zelenaya, naspievaná nezabudnuteľným Michalom Dočolomanským, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš Karla Svobodu a Jiřího Štaidla, Svet lásku má Paľa Haberu a Daniela Heviera, nová pieseň Vianočná (Prímerie) čerstvého nositeľa Veľkej ceny SOZA Miroslava Žbirku alebo autorské úpravy piesní ako Tichá noc, Jingle Bells (Rolničky), vianočných kolied O Holy Night (napr. vo verzii od Nata Kinga Colea), Poďme bratia do Betléma v obľúbenom rockovom spracovaní skupiny Tublatanka a nespočetné hity ďalších by nemali na vianočných koncertoch či firemných akciách, štefanských zábavách a silvestrovských oslavách znieť bez toho, aby usporiadatelia takýchto podujatí nemali súhlas na použitie hudobných diel a neuhradili autorom či nositeľom práv týchto diel odmenu, ktorá im prináleží.

Hromadný súhlas v mene domácich a zahraničných autorov získa usporiadateľ verejného kultúrneho podujatia alebo majiteľ, resp. prevádzkovateľ prevádzky prostredníctvom Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA), ktorý ako organizácia kolektívnej správy práv k hudobným dielam zastupuje na území Slovenska skladateľov, textárov a vydavateľov prakticky z celého sveta.

Uzavretím licenčnej zmluvy a zaplatením autorských odmien prostredníctvom SOZA si používateľ hudby – usporiadateľ verejných podujatí zabezpečí legálne šírenie hudobných diel.

Táto povinnosť sa netýka len usporiadateľov verejných kultúrnych podujatí s hudbou, ale aj majiteľov, resp. prevádzkovateľov obchodov, reštaurácií a barov, v ktorých hudba znie z CD, MP3 prehrávača, TV alebo z rádia. Aj ich povinnosťou je, ešte pred samotným začiatkom používania diel na verejnosti, získať súhlas - licenciu na šírenie chránených hudobných diel a uhradiť autorskú odmenu. Ak spomenutí používatelia hudby uzatvoria tzv. Hromadnú licenčnú zmluvu so SOZA, predchádzajú komplikáciám či sankciám, ktoré vyplývajú z nelegálneho použitia chránených diel.

SOZA spolupracuje so stovkami usporiadateľov verejných podujatí, ktorí používajú hudobné diela v súlade so zákonom. Uhradenie autorskej odmeny je zároveň aj vyjadrením rešpektu tvorcom, ktorí svojimi dielami nehmatateľne, ale o to výraznejšie formujú kultúrno-spoločenské prostredie.

Hudba sa nedá chytiť do rúk, šíri sa akustickými vlnami a pôsobí ako neviditeľná, čo môže navodzovať mylný dojem, že je voľne dostupná ako napríklad vzduch, ktorý dýchame. Skúškou správnosti, ktorá vyjadruje reálnu hodnotu hudby používanej na verejnosti, je predstava verejných podujatí usporadúvaných počas sviatkov (a nielen vianočných) bez hudby...

Už ste čítali?