Bezákovo odvolanie cirkev očistilo, myslia si biskupi
SITA
SITA

Bezákovo odvolanie cirkev očistilo, myslia si biskupi

Slovenskí biskupi sa stretli na Donovaloch, kde sa zaoberali aktuálnou situáciou Cirkvi na Slovensku. Dôvody odvolania ani zverejnenú komunikáciu Bezáka s Kongregáciou pre biskupov nekomentujú.

BRATISLAVA 17. júla - Slovenskí katolícki biskupi prijímajú rozhodnutie Svätého Otca Benedikta XVI., ktorý odvolal trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka z úradu. Hovoria o cirkevnej očiste.

Biskupi síce zaznamenávajú vyjadrenia, že nedávne odvolanie arcibiskupa Róberta Bezáka z úradu môže poškodiť katolícku cirkev na Slovensku, považujú to však za záležitosť, ktorá sa dá hodnotiť až spätne.

Uviedol to na brífingu po utorkovom mimoriadnom zasadnutí Konferencie biskupov Slovenska jej predseda Stanislav Zvolenský.

„My si v tejto chvíli tiež uvedomujeme, že vidíme zreteľne, že toto cirkev aj očisťuje,“ povedal Zvolenský bez bližšieho vysvetlenia. Ako tiež uviedol, je dobré, ak ľudia majú radi kňaza alebo biskupa, mnoho reakcií vo verejnosti je ale vyvolaných nesprávnymi informáciami.

Nehodnotia a nekomentujú

Dôvody, pre ktoré sa pápež Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Bezáka z úradu, slovenskí biskupi nehodnotia ani nekomentujú.

Ako Zvolenský uviedol, pri apoštolskej vizitácii, na základe výsledkov ktorej bol biskup Bezák odvolaný, vypočul vizitátor mnohé osoby a medzi nimi aj biskupov, kto čo povedal je však viazané tajomstvom.

Aj v médiách zverejnenú komunikáciu medzi Kongregáciou pre biskupov a biskupom Bezákom odmietol Zvolenský akokoľvek komentovať.

„Kongregácia pre biskupov je naším nadriadeným orgánom, nie sme preto kompetentní komentovať tieto dokumenty,“ uviedol Zvolenský.

Pripomenul však, že zverejnená bola len malá časť komunikácie medzi biskupom Bezákom a kongregáciou.

Výzvu veriacich biskupom, aby sa zasadili o to, aby Bezák zostal pôsobiť na Slovensku, si biskupi podľa Zvolenského všimli, na otázku, či ju aj vypočujú, však konkrétne neodpovedal.

Rešpektujú pápeža

„Musím povedať, že aj pre nás ako veriacich je rozhodujúce stanovisko Svätého otca. Síce príslušné orgány sa pýtajú na mienku biskupov, ale vždy rešpektujeme rozhodnutie Svätého otca, takže aj v súvislosti s pôsobením otca arcibiskupa Bezáka budeme rešpektovať rozhodnutia Svätého otca,“ uviedol bez toho, aby konkretizoval, aká je v tejto veci mienka slovenských biskupov.

Pápež Benedikt XVI. odvolal arcibiskupa Róberta Bezáka z pastoračného riadenia Trnavskej arcidiecézy 2. júla.

Rozhodol sa tak na základe apoštolskej vizitácie, ktorá sa uskutočnila 22. januára až 1. februára. Za trnavského arcibiskupa bol Bezák menovaný 18. apríla 2009 a vysvätený 6. júna toho istého roka. Vo funkcii vystriedal Jána Sokola.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…