Dobré noviny
Ochrnutého šľachtica zachránil chudobný zlodejíček. Priateľstvo, aké by nikto nečakal, trvalo desaťročia
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ochrnutého šľachtica zachránil chudobný zlodejíček. Priateľstvo, aké by nikto nečakal, trvalo desaťročia

Nedotknuteľní - v reálnom živote i na filmovom plátne.
Nedotknuteľní - v reálnom živote i na filmovom plátne. — Foto: Twitter/sevginingucu, Profimedia.sk

Príbeh inšpirovaný skutočnými postavami dojal celý svet.

Jeden bol bohatým aristokratom, ktorý miloval umenie a vyberané spôsoby. Druhý zas chudobným zlodejíčkom, ktorý sa snažil každý deň prežiť tak, aby neskončil v base. Dva zdanlivo úplne odlišné svety však do seba zapadli úplne dokonale. Inšpiratívne a silné priateľstvo, ktoré medzi týmito dvomi mužmi vzniklo, dojalo milióny ľudí na celom svete. Vo Francúzsku totiž o nich vznikol aj film - Nedotknuteľní. Jeden z jeho hrdinov, Philippe Pozzo di Borgo, žiaľ, v piatok zomrel vo veku 72 rokov.

Prečítajte si, aký bol skutočný príbeh hendikepovaného Philippeho a chudobného Abdela.

Gróf, ktorý už nemal zmysel života

Philippe Pozzo di Borgo bol francúzskym grófom, obchodníkom, ale aj majiteľom známeho hotela. Vyrastal v bohatej rodine, a tak si už odmalička zvykal na luxus a komfort, ktorý si deti z iných vrstiev nedokázali ani predstaviť. Mohol študovať na najlepších školách, cestovať po svete a vyberať si z významných pozícií vo firmách. Šťastie mu prialo aj v láske.

Svet plný ideálov sa mu však vo veku 42 rokov úplne obrátil naruby. V jednej chvíli by si život s ním vymenili milióny ľudí a vzápätí nikto. V roku 1993 sa aj napriek zlému počasiu vybral na paraglajding. Zoskok sa však skončil nehodou, po ktorej ostal úplne paralyzovaný. Nedokázal chodiť, hýbať sa a už vôbec sa nevedel o seba sám postarať. Navyše trpel aj fantómovými bolesťami, ktoré nedokázal spracovať.

Zo dňa na deň ostal odkázaný na starostlivosť svojej manželky, tá však v tom čase sama trpela rakovinou. Všetky tieto faktory zapríčinili, že sa uzavrel do sveta smútku a depresií. „Bol to neznesiteľný pocit. Vždy som mal všetko pod kontrolou a zrazu som bol závislý od všetkých naokolo a predovšetkým od mojej manželky, ktorá bola sama chorá,“ spomínal Philippe. V najhorších chvíľach sa pokúsil vziať si život. Neúspešne.

Odkázaný na krádeže

Abdel Yasmin Sellou zas prežil celé detstvo v skromných podmienkach v Alžírsku po boku svojich ôsmich súrodencov. Mal prchkú povahu, ktorú občas nevedel zvládnuť. Keď mal desať rokov, presťahoval sa za príbuznými do Paríža. Roky sa o neho starali, ale aj napriek tomu sa nevyhol krádežiam a problémom so zákonom. Už v šestnástich rokoch ho vyhodili zo školy, lebo svojim spolužiakom kradol veci.

V osemnástich ho už poslali do väzenia za krádeže fotoaparátov. Zdalo sa, že Abdelov život je vopred odsúdený na neúspech. Chvíľku bude na slobode, potom zas vo väzení. Opäť ho odsúdili na rok aj čosi za mrežami, odrazu sa však objavila prekvapujúca ponuka. Ponúkli mu, že mu zvyšok trestu odpustia, ale pod jednou podmienkou - pokúsi sa začleniť do normálnej spoločnosti. Kľúčom k tomu malo byť štúdium mechaniky. Abdel súhlasil.

Netrvalo však dlho a uvedomil si, že mechanika rozhodne nie je oblasť, ktorej by sa chcel v živote venovať. A tak si skúšal nájsť akúkoľvek inú prácu, ktorá by ho zachránila pred väzením. To bol aj jediný dôvod, prečo prišiel na pohovor na opatrovateľa pre akéhosi francúzskeho milionára a jeho zomierajúcu manželku. V tej chvíli nikto netušil, že stretnutie obom zmení život v tom najlepšom zmysle slova.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?