Poslanci sú krok od zrušenia trestnoprávnej imunity
Ústavnoprávny výbor súhlasí so zrušením trestnoprávnej imunity. Po jej zrušení budú poslanci nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamente a orgánoch národnej rady.
BRATISLAVA 17. júla – Návrh na definitívne zrušenie trestnoprávnej imunity získal podporu ústavnoprávneho výboru, dnes zaň boli všetci prítomní členovia zo Smeru-SD aj opozičných strán.
“Od začiatku hovorím, že je to výsledok širokej politickej dohody a neočakávam žiadny problém, takže myslím, že tak, ako sme povedali – 1. septembra bude mať Ústava SR významnú zmenu a rovnoprávne postavenie poslancov a občanov SR sa naplní,“ zhodnotil po rokovaní výboru predseda parlamentu Pavol Paška.
Návrh, ktorý 28. júna prešiel do druhého čítania parlamentu, predložili predsedovia poslaneckých klubov všetkých parlamentných strán, ako aj predseda NR SR Pavol Paška.
Po zrušení imunity budú členovia snemovne nepostihnuteľní len za výroky prednesené v parlamentnej sále a orgánoch Národnej rady SR a za hlasovanie v nich, a to aj po zániku ich poslaneckého mandátu.
Istú výhodu v porovnaní s bežnými občanmi si zákonodarcovia predsa len ponechajú - na ich vzatie do väzby bude potrebný súhlas parlamentu a na zadržanie v prípade pristihnutia pri páchaní trestného činu bude potrebný súhlas mandátového a imunitného výboru. V opačnom prípade budú okamžite prepustení.
Sudcov Ústavného súdu SR sa zmena nedotkne a trestnoprávna imunita im zostane v rozsahu, akým momentálne disponujú členovia národnej rady.
Priestupkovú imunitu si poslanci zrušili už koncom predchádzajúceho volebného obdobia. O trestnoprávnu imunitu poslanci prídu 1. septembra po definitívnom schválení noriem, ktoré sa očakáva na najbližšej schôdzi.