Dobré noviny
Materina dúška poláska, nechtík si pustíte k telu. Bylinkárka z Rajeckej doliny pozná charakter a silu našich byliniek
Silvia Mabena
Silvia Mabena

Materina dúška poláska, nechtík si pustíte k telu. Bylinkárka z Rajeckej doliny pozná charakter a silu našich byliniek

„Vždy, keď privoniam k sušeným bylinkám, akoby som ponorila tvár do vlasov Matky prírody,“ hovorí bylinkárka Katka Künstler z Rajeckej doliny.
„Vždy, keď privoniam k sušeným bylinkám, akoby som ponorila tvár do vlasov Matky prírody,“ hovorí bylinkárka Katka Künstler z Rajeckej doliny. — Foto: K. Künstller

Šmolkový čaj a žihľavové smoothie. Liečivé recepty modernej bylinkárky Katky Künstler sú originálne a svieže. Vie, čo zaberie na kašeľ či nespavosť. Toto sú jej bylinkové hviezdy.

Prepája múdrosť starých mám s moderným životným štýlom. Katka nám po ceste na jej bylinkové políčka nad dedinkou Ďurčiná predstavila takmer každú liečivú rastlinku, ktorá vykúkala spod zeme. Pri každej si tiež spomenula na recept, ako si ju najlepšie zachovať. „Vidíte tento krásny skorocel?“ ukazuje nám v tráve bylinku Katka, „Pripravujeme doma z neho fantastický sirup proti kašľu. Nazbierané listy treba umyť a v sklenenom pohári po vrstvách zasypať kryštálovým cukrom. Pohár zatvoríme a na dva mesiace odložíme na tmavé miesto, kým sa z cukru a šťavy skorocelu neurobí sirup,“ vysvetľuje Katka. Sirup zvykne potom scediť cez gázu. Mladá jarná žihľava v jedálničku je podľa bylinkárky Katky Künstler najúčinnejším jarným detoxom. Odporúča ju pridávať čerstvú do smoothie. Po skosení či zmixovaní vás táto bylinka viac nepopŕhli. 

Výroba skorocelového sirupu. Foto: K. Künstler

Ideálne miesto pre život aj bylinky

V Ďurčinej, uprostred panenskej prírody Rajeckej doliny, Katka vyrastala. Po rokoch strávených v zahraničí sa do svojho rodiska vrátila. Usadila sa tu so svojou mladou rodinou. „Chcela som deťom dopriať krásne voňavé detstvo, aké som tu mala ja,“ hovorí Katarína pod 400-ročnou lipou, ktorá rastie pred ich domom. S manželom si kúpili a prenajali pôdu a rôzne bylinky dnes pestujú na niekoľkých hektároch. „Naše polia obrábame ekologicky, iba mechanicky, nepoužívame žiadne chemické prípravky. Riadime sa pri pestovaní princípmi striedania rastlín a permakultúry,“ vysvetľuje bylinkárka Katka.

Zber a sušenie voňavého rumančeka kamilkového v Rajeckej doline. Foto: K. Künstler

Moderná bylinkárka tvrdí, že po experimentoch s rôznymi liečivými rastlinkami, sa im osvedčili tie, ktoré na okolitých lúkach a kopcoch rastú odpradávna. „Rajecká dolina je napríklad predurčená pre materinu dúšku. Táto bylinka má rada suchú kamenistú pôdu a vie sa vyrovnať s každou výzvou a prekážkou,“ opisuje svoju obľúbenú bylinku Katka Künstler.  

Láskavá materina dúška a žiarivý nechtík lekársky

Čaj z materinej dúšky pomáha pri chrípke, chorobách horných dýchacích ciest či pri bolestiach hlavy. Má tiež antidepresívne účinky a uľahčuje zaspávanie. Bylinkárka Katka hovorí, že svojou vôňou a priaznivými účinkami človeka láskavo objíma ako starostlivá matka. V súčasnosti sa čoraz častejšie objavuje aj v okrasných záhradných skalkách. „Nechtík je skvostný. Má v sebe niečo vznešené. Dlho kvitne žiarivými kvetmi, esteticky vynikne v každom záhone. Zároveň sa mu u nás veľmi dobre darí a jeho liečivé účinky sú úžasné,“ chváli do neba túto bylinku bylinkárka z Ďurčinej. Nechtík lekársky pomáha pri tráviacich ťažkostiach a pri podpore obranyschopnosti organizmu. Staré mamy ho tiež zalievali roztopenou bravčovou masťou alebo horúcim olejom. V takejto forme si bylinku pripravili na vonkajšie použitie ako hojivý zázrak na pokožku pri vyrážkach, ekzémoch a ranách.

V lete kopce Rajeckej doliny voňajú materinou dúškou. Nechtík je zasa ozdobou skoro každej záhrady a suší sa celé leto. Foto: UNSPLAH/I. Rajovic, K. Künstler

Liečivé rastliny pestuje aj vykupuje

Liečivú šalviu tento rok pestuje Katka na ploche asi 1,3 hektára. Hoci sú Rajecká dolina a jej kopce považované za horskú oblasť, ročný úhrn zrážok je tu pomerne nízky. Oblasť trpí veľkým medziročným kolísaním zrážok (za posledných osem rokov od 542 do 956 mm ročne). V suchých rokoch, akým čelí celá Európa v poslednom období, nedostatok zrážok dolieha aj na divoko žijúce rastliny. „Zbožne čakáme, kým aspoň trochu zaprší, aby bylinky podrástli,“ konštatuje Katka nad kaskádovitými políčkami na kopci. V období najväčšie sucha vodu na ťažko dostupný kopec vozia do veľkého rezervoára a priesady polievajú krhlami. Je to náročná práca, ale nevyhnutná na to, aby z byliniek niečo bolo.

Katke Künstler pri starostlivosti o zmiešané políčka byliniek pomáhajú aj brigádničky Mária a Vlasta. Šetrne plejú malé rastlinky šalvie, aby ich nezadusila burina, kým nevyrastú. V čase sucha bylinky polievajú. Foto: S. Mabena

Katka pochopiteľne nepestuje veľké množstvá byliniek pre svoju spotrebu. Kvalitne nasušené ich dodáva spoločnosti Leros, ktorá vyrába známe liečivé čaje a tiež Kofole do jej ochutených vôd Rajec. V nich využíva iba skutočné bylinkové extrakty. „Bylinky sú akýmsi DNA tejto oblasti, z ktorej pochádza aj pramenitá voda Rajec, preto sme sa obrátili na miestnych bylinkárov, keď sme hľadali lokálne a zároveň originálne príchute,“ hovorí Richard Gažo, marketingový manažér spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko. Priznáva, že jeho najobľúbenejšou príchuťou je materina dúška a príjemne ho prekvapila chuť nechtíka vo vodách Rajec Čaj Ľadová bylinka. Pri výbere najlahodnejších bylinkových príchutí výrobca ochutených bylinkových vôd spolupracuje s bylinkárkou Katkou a ďalšími bylinkármi z Rajca.

„Na pôvode surovín si dávame záležať. V našich ochutených vodách využívame extrakty z byliniek vypestovaných alebo vyzbieraných priamo v Rajeckej doline,“ hovorí Richard Gažo, marketingový manažér spoločnosti Kofola ČeskoSlovensko. Foto: Kofola ČeskoSlovensko

Od roku 2020 je Rajecká dolina vyhlásená za lokalitu pre zber bio certifikovaných voľne rastúcich rastlín. Katka tieto vysoko kvalitné bylinky vykupuje od miestnych zberačov vo výkupni v Rajeckej Lesnej a Kláštore pod Znievom. „Bylinky, ktoré nazbieram suším s vnúčikom. Potom ho nechám, aby ich odovzdal vo výkupni a dostal za bylinky peniažky. Má dobrý pocit, že si sám zarobil na zmrzlinu,“ hovorí Mária, obyvateľka Rajeckej Lesnej, ktorá nazbierané bylinky odovzdáva. Vie, že musia byť kvalitne usušené, aby jej ich vo výkupni zobrali. Za kilogram nasušenej žihľavy, nechtíka či púpavy vo výkupni dostávajú zberači niekoľko eur podľa cenníka.  

Svieža mäta a exotický rakytník

„Mäta si vyžaduje vlahu, aby bola pekná,“ zdôrazňuje bylinkárka Katka Künstler. Táto bylinka je známa nielen vo forme horúceho čaju počas sychravej jesene, ale aj ako veľmi osviežujúca bylinka pre miešané letné nápoje. Mäta je vhodná na podporu chuti do jedla aj samotného trávenia a tiež pôsobí upokojujúco. Sladko- trpká chuť pomerne neznámeho rakytníka tiež oslovila výrobcu ochutených vôd Rajec Kofola. Rakytník rešetliakový je prezývaný aj ako sväté ovocie Himalájí, pretože jeho plody sú nabité vitamínmi, najmä vitamínmi C a E a minerálnymi látkami ako železo, horčík či draslík. Používa sa na celkovú podporu imunity a regeneráciu organizmu. Veľmi sa mu darí aj u nás a oberá sa jeho žlté ovocie.     

„Rakytník sme vysádzali aj kvôli spevneniu brehov na kaskádovitých políčkach a šikmých lúk,“ potvrdzuje užitočnosť rakytníka v prírode bylinkárka Katka. Foto: K. Künstler, UNSPLASH/A. Auza

Populárne tradičné bylinky

Po bylinkách už dávno nesiahame, len keď nás trápi nejaký neduh. Matka príroda nám prostredníctvom nich neponúka len liečivú silu, ale tiež rozmanité chute a vône. Vieme ich nápadito kombinovať napríklad pri varení. Bylinkárka Katka často o bylinkách hovorí aj pred deťmi na školách. Predstavuje im ich liečivé účinky a chute, aby si vedeli namiešať na zimu čajík podľa seba.  Ambíciu približovať bylinkový svet ľuďom má aj značka Rajec. Pripravila dokonca online herbár našich najznámejších byliniek s informáciami ako sa pestujú a na čo sú vhodné. „Každá bylinka má akoby svoju osobnosť. Materina dúška zvládne každé prostredie, každú prekážku v prírode. Sú bylinky, ktoré sú chúlostivejšie a treba sa s nimi viac zaoberať,“ hovorí Richard Gažo.

„Najlepšie bylinky rastú u nás doma, preto po inšpiráciu pri vývoji noviniek nemusíme chodiť ďaleko,“ zdôrazňuje Richard Gažo. Foto: Kofola ČeskoSlovensko

Chuť byliniek zaujímavým spôsobom približuje aj novinka od značky Rajec. Vo forme osviežujúceho Rajec Čaj Ľadová bylinka predstavujú netradičné chute nechtíka, rakytníka a mäty. Nesýtený nápoj s bylinkovými extraktami je navyše vyrábaný s výrazne nižším obsahom cukru, bez konzervantov a čistej pramenitej vody z Rajeckej doliny. „Máme ambíciu robiť veci lepšie a kvalitnejšie a to je zrejme aj takým hnacím motorom objavovať nové veci, napríklad ako aj bylinkové príchute vo vodách. Prísť s takýmto produktom trvá síce dlhšie, ale dáva nám to zmysel,“ dodáva Richard Gažo za značku Rajec. S bylinkami v posledných rokoch stále viac pracujú aj záhradní architekti. Liečivé rastliny z našich horských lúk vkladajú aj do okrasných záhonov v mestách a záhradách – napríklad materinu dúšku alebo nechtík lekársky. 

Bylinkárka Katarína je zároveň veľká popularizátorka liečivej sily byliniek. Foto: K. Künstler

Húževnatá šalvia a neobyčajne silná púpava

Šalviu lekársku pestuje aj bylinkárka Katka v Rajeckej doline. Bylinka ,ľudovo nazývaná aj Babské ucho, je výborným liekom na zápaly a bolesti hrdla či ústnej dutiny. Vo veľkom sa využíva aj v kuchyni pri príprave rôznych mias. „Táto bylinka dokáže aj pri sušení nasávať vlhkosť z okolia a zostáva potom taká kožovitá,“ upozorňuje bylinkárka Katka na možné ťažkosti pri sušení šalvie.  Púpava lekárska rastie takmer všade od jari až do jesene. Jej prvé lístky sa konzumujú v šalátoch a má tiež úsmevnú prezývku “slovenská rukola”. Svieža rastlinka obsahuje provitamín A a vitamíny C a B2. Aby púpavový šalát nebol horkastý, odporúčajú sa lístky lúhovať vo vlažnej slanej vode aspoň 30 minút. Na jeseň sa zbiera aj koreň, ktorý je po vysušení výborným prostriedkom na posilnenie funkcie pečene, žlčníka, a stimuluje látkovú výmenu.

Šalvia je v kuchyni známa na ochucovanie mias. Púpavu ale v kuchyni vidíme málokedy. Pritom z jej mladých listov je vynikajúci a vitamínmi nabitý šalát. Foto: UNSPLASH/J. Kosinska, PEXELS/photokipcon

Článok bol pripravený v spolupráci so značkou Rajec.

Už ste čítali?