Maťko zachránil svoju tehotnú maminu, ktorá ležala bezvládne v kúpeľni. Pomohla mu dobrá pamäť
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Maťko zachránil svoju tehotnú maminu, ktorá ležala bezvládne v kúpeľni. Pomohla mu dobrá pamäť

Všetky dôležité telefónne čísla si, našťastie, pamätal zo školy.

Hoci malý školák po pozornosti netúži, za jeho odvahu a statočnosť si vyslúžil od nemocnice aj diplom. — Foto: Facebook Košice Aktuálne

Jedenásťročný Matej na osudný aprílový deň len tak ľahko nezabudne. Bola sobota skoro ráno, keď v kúpeľni našiel bezvládne ležať svoju mamu. Tridsaťdeväťročná Gabriela Stolárová bola v ôsmom mesiaci tehotenstva a na to, čo sa stalo, si vôbec nepamätá. Statočný školák však presne vedel, ako sa zachovať a svojej mamine i nenarodenému bračekovi Radkovi zachránil život.

Statočná reakcia

„Ráno o štvrtej som šiel na toaletu, vtedy som mamku našiel ležať v kúpeľni. Veľmi som sa zľakol. Nevedel som, čo mám robiť. Pokúšal som sa ju zobudiť,“ opisuje pre Košice Aktuálne dramatické chvíle 11-ročný Matej s tým, že sa mu to aj podarilo a začala komunikovať. „Snažil som sa ju vziať do kuchyne, ale cestou spadla na zem a začala sa veľmi triasť, tak som zavolal sanitku," dopĺňa statočne piatak s tým, že všetky dôležité telefónne čísla si, našťastie, pamätal zo školy.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/KosiceAktualne/posts/pfbid02dAs2oyQ8LkUcjbELSFZCCWpc5rDm34xXGYgocxyyAmxQypFHG8v8XEYUfwqbvcual

Statočného chlapca záchranári v telefóne po celý čas upokojovali a na mieste spravili všetko potrebné, aby mamičku zachránili. V nemocnici sa však prebrala už bez svojho tehotenského bruška. „Bol to strašný pocit. Netušila som, čo sa stalo. Hlavou mi preleteli tie najhoršie myšlienky,“ spomína pani Gabriela na prvé momenty po prebudení sa na Oddelení anestézie a intenzívnej medicíny v Nemocnici AGEL Košice-Šaca.

Bez vážnych komplikácií

„Stav pacientky sme uzavreli ako eklampsia v tehotenstve a vzhľadom na závažnosť stavu sme indikovali emergentné ukončenie tehotenstva cisárskym rezom v celkovej anestézii z vitálnej indikácie matky. Priebeh operačného výkonu bol aj napriek závažnosti stavu primeraný a bez vážnejších komplikácií,” uviedol MUDr. Daniel Kelij z Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Nemocnice AGEL Košice-Šaca s tým, že keďže bábätko prišlo na svet predčasne, odovzdali ho do starostlivosti neonatológov.

„Radko musel byť týždeň v inkubátore, potom som ho mohla mať pri sebe celý deň, iba na noc ho brávali na pozorovanie na JIS. Teraz sme spolu už 24 hodín denne,“ teší sa z dobrého konca dvojnásobná mamička Gabriela, ktorá so synčekom v nemocnici strávila 27 dní.

Po pozornosti netúžil

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…