Prepáli čokoľvek. Stredoškolák Michal si v detskej izbe skladá laser, o akom v Európe nechyrujú
Elektroniku som vždy považoval za superschopnosť, ktorou môžem meniť svet, hovorí bratislavský gymnazista Michal.
Už v prvom ročníku na strednej škole sa Michal zapojil do súťaže, ktorá spája teoretickú fyziku s experimentálnou časťou. Priznáva, že ho vždy viac bavila technická časť a pre mnohých v tíme staval prístroje na ich praktické pokusy. V ďalšom ročníku súťaže sa s tímom kvalifikovali na majstrovstvá sveta a získali zlaté medaily v súťaži Turnaj mladých fyzikov. Slovensku sa takýto úspech podaril len tretíkrát za posledných 30 rokov.
„Za medzinárodnú reprezentáciu Slovenska som bol prijatý u pani prezidentky a dvakrát som získal Cenu sv. Gorazda pre najúspešnejších študentov. Veľkým ocenením pre mňa bola možnosť prezentovať svoj víťazný projekt na osobnom stretnutí s laureátom Nobelovej ceny za fyziku Kipom Thornom, ktorý bol na Slovensku v porote Eset Science Awarda, od ktorého som dokonca získal osobné odporúčanie na štúdium na vysokej škole,“ vymenúva ocenenia talentovaný študent.
Sníva o Amerike
Svoj záujem o ďalšie štúdium sústredil do Ameriky. „Mojou prioritou bolo po strednej škole študovať robotiku na americkej technickej univerzite, pretože ponúkajú najlepšie študijné programy a vedecké zázemie v tejto oblasti,“ vysvetľuje Michal. Hlavným rozdielom v porovnaní s európskymi školami je obrovské financovanie nových projektov súkromným sektorom. Umožňuje to nielen rýchlejšie napredovanie a vývoj, ale aj reálnu možnosť uviesť svoje produkty do života.
Z troch amerických škôl, na ktoré ho prijali, si vybral University of North Carolina at Chapel Hill, čo je podľa medzinárodného ARWU hodnotenia 29. najlepšia škola na svete. To ale bola iba jedna časť cesty. Ročné školné na univerzite stojí neuveriteľných 57-tisíc eur, čo je absolútne mimo finančných možností jeho rodiny.
Počiatočné sklamanie vystriedalo ešte väčšie odhodlanie zabojovať o svoj sen. Zaregistroval sa preto na darcovskom portáli Donio so snahou vyzbierať túto sumu aspoň na prvý rok štúdia. V súčasnosti sa preto teraz venuje oveľa viac marketingu a maturitám ako technike.
„Viem, že je to obrovská suma, ktorú by potrebovali aj nemocnice, sociálne služby a ďalšie podfinancované oblasti. Ja som si však istý, že po svojom štúdiu dokážem túto sumu našej spoločnosti niekoľkonásobne vrátiť,“ sľubuje Michal. Ak sa čiastka na štúdium nevyzbiera do 24. júna, portál vráti peniaze všetkým darcom.