Dobré noviny
Títo lekári sa ako jediní na Slovensku postarajú o detičky, ktoré sa narodia na hranici životaschopnosti
TASR
TASR

Títo lekári sa ako jediní na Slovensku postarajú o detičky, ktoré sa narodia na hranici životaschopnosti

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Milan Kapusta, Erika Ďurčová

Všetky ich orgány sa ešte potrebujú vyvíjať, preto vyžadujú naozaj špecializovanú starostlivosť a osobitný prístup.

Starostlivosť o deti, ktoré sa narodia na hranici životaschopnosti, bola jednou z tém na minulotýždňových Martinských neonatologických dňoch. Podľa Mirka Zibolena, odborného garanta podujatia a prednostu Neonatologickej kliniky Univerzitnej nemocnice Martin (UNM) a Jesseniovej lekárskej fakulty (JLF), je hranica životaschopnosti na Slovensku 24. týždeň tehotenstva.

Ako jediní na Slovensku

Centrum urgentnej starostlivosti o kriticky chorých novorodencov Neonatologickej kliniky UNM a JLF poskytuje zdravotnú starostlivosť deťom narodeným tesne pod hranicou životaschopnosti ako jediné pracovisko na Slovensku.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02T8LQdEixuC3cvGiNRfSTCSqenBDfXJksrwzSpVAGxwDof1Te74j7Uf91Hsk93XKBl&id=100083197155235

„Hovoríme o deťoch narodených v 23. týždni, maximálne 22. týždni tehotenstva, s pôrodnou hmotnosťou okolo 400 gramov. Všetky ich orgány sa ešte potrebujú vyvíjať, preto vyžadujú naozaj špecializovanú starostlivosť a osobitný prístup,“ uviedol Zibolen s dodatkom, že počet predčasne narodených detí má na Slovensku stúpajúcu tendenciu.

Čo je ideálne?

Doplnil, že extrémne nezrelých novorodencov sa na Slovensku nerodí veľa a neonatologická klinika má snahu, aby sa takéto prípady sústredili k nim. „Prípadov nie je veľa a zároveň si vyžadujú veľkú skúsenosť. Preto by mali byť sústredené do jedného centra, ako to funguje napríklad v Česku,“ vraví Zibolen.

Dodáva, že ideálne je, keď sa tieto deti narodia priamo v centre: „Veľké štúdie ukazujú, že dieťa narodené v centre má dvoj- až trojnásobne vyššiu pravdepodobnosť kvalitného života než deti, ktoré sa v centre nenarodia, ale ich tam po pôrode prevezú.“

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?