Dobré noviny
Martin Tešovič ide na piatu olympiádu, ciele si nedáva
SITA
SITA

Martin Tešovič ide na piatu olympiádu, ciele si nedáva

Trojnásobný majster sveta a majiteľ rovnakého počtu kontinentálnych titulov má osobné rekordy na hodnotách, ktoré by ho mohli oprávňovať myslieť aj na najvyššie méty.

BRATISLAVA 17. júla - Vzpieračovi Martinovi Tešovičovi bude v slovenskej výprave na Hry XXX. olympiády v Londýne (27. júla - 12. augusta) patriť niekoľko primátov.

So 106 kg je jednoznačne najťažším športovcom, štart na piatej olympiáde v kariére ho radí spoločne s vodným slalomárom Michalom Martikánom a športovým strelcom Jozefom Göncim medzi trio najskúsenejších.

Na rozdiel od spomenutých dvoch reprezentantov on má za sebou nielen štarty na letných hrách, ale vie aj to, ako chutí atmosféra zimnej verzie.

Pred dvoma rokmi v kanadskom Vancouveri bol členom posádky slovenských štvorbobov.

"Zimná olympiáda je menšia, komornejšia, prakticky všetky športy sú však náročnejšie na materiálne vybavenie. Je to určite rozdiel štartovať na letných a zimných hrách," snažil sa porovnať najväčšie sviatky športovcov celej planéty 37-ročný vzpierač.

Vzpieraniu sa venuje už od roku 1986. V roku 1996 na OH v Atlante ešte v hmotnostnej kategórii do 91 kg uzatváral vo výsledkovej listine najlepšiu desiatku.

"Nerád hovorím o ambíciách. Chcem podať dobrý výkon, aby som mal po súťaži dobrý pocit. Azda by v takom prípade mohol byť z toho aj dobrý výsledok," povedal Martin Tešovič na margo svojich cieľov v Londýne.

"Nedokážem odhadnúť, ako by som mohol skončiť. Súperov poznám, viem, čoho sú schopní a viem aj to, čo môžem dokázať. Kalkulovať môžem, ale to sa nikdy nevypláca, pretože každá súťaž je jedinečná, iná. Nechajme sa prekvapiť," dodal člen VŠC Dukla Banská Bystrica.

Trojnásobný majster sveta a majiteľ rovnakého počtu kontinentálnych titulov má osobné rekordy na hodnotách, ktoré by ho mohli oprávňovať myslieť aj na najvyššie méty.

V trhu už dostal nad hlavu 190 kg, v nadhode 227 kg, jeho dvojbojové maximum má hodnotu 412 kg. V rozlete výkonnosti ho však zastavilo ťažké zranenie v roku 1999, keď si natrhol patelárnu šľachu na pravej nohe. Absolvoval celú sériu operácií a štyri roky sa neobjavil na vrcholnej súťaži.

Veľké sklamanie prežil aj pred štyrmi rokmi v Pekingu, kde síce figuroval v štartovej listine, ale pre zranenie nemohol na súťaž nastúpiť. V Londýne zrejme bude chcieť dať bodku za mimoriadne úspešnou kariérou, ktorá ho radí medzi velikánov slovenského športu v ére štátnej samostatnosti. Olympijská súťaž v britskej metropole ho čaká v pondelok 6. augusta.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…