Obrovská dráma v rekordnom zápase Ramsayho. Proti Kazachstanu rozhodovali až nájazdy
Pavol Hirka, TASR

— Foto: TASR/AP, Martin Baumann

Craig Ramsay prekonal rekord.

Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom piatom zápase na majstrovstvách sveta s Kazachstanom 3:4 po predĺžení a nájazdoch a výrazne si skomplikovali postup do štvrťfinále. V základnej B-skupine majú dva duely pred koncom na konte len päť bodov, o tri menej ako štvrté Lotyšsko. Kazachstan vyhral druhý duel po nájazdoch a so štyrmi bodmi je na šiestom mieste.

Rekordér Ramsay

Craig Ramsay v piatok vytvoril rekord v počte zápasov, v ktorých trénoval slovenskú hokejovú reprezentáciu. Na slovenskú striedačku sa postavil už 123-krát a prekonal tak Júliusa Šuplera. Sedemdesiatdvaročný kouč vedie národný tím od roku 2017, keď podpísal pôvodne dvojročnú zmluvu do MS 2019. Neskôr sa so SZĽH dohodli na predĺžení spolupráce.

Slovenský tím môže nazbierať najviac jedenásť bodov, čo môže Lotyšsko mať už v sobotnom zápase práve s Kazachmi a na záver ho čaká ešte Švajčiarsko. Tretie Česko má na konte desať bodov, druhá Kanada 11 a prvé Švajčiarsko nedostihnuteľných 12. Slovenskí reprezentanti nastúpia na svoj šiesty duel na šampionáte v nedeľu o 15.20 SELČ proti Slovinsku, ktoré je stále bez bodu. Kazachov čaká v sobotu o 19.20 súboj s Lotyšskom.

Kazachstan - Slovensko 4:3 (0:1, 3:0, 0:2 - 0:0, 1:0) po nájazdoch

Góly: 22. Starčenko (Rymarev, Danijar), 25. Orechov (Michailis, Starčenko), 26. Rymarev (Michailis, Starčenko), rozh. nájazd: Rymarev - 15. Koch (Hrivík), 49. Pánik (Hrivík, Koch), 57. Regenda (Hrivík, Ivan)

Rozhodovali: Bloski (Kan.), Hürlimann (Švaj.) - Davis (USA), Wyonzek (Kan.), vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3670 divákov.

Kazachstan: Šutov - Danijar, Beketajev, Polochov, Orechov, Butenko, Dichanbek, Koroľov, Gaitamirov - Rymarev, Šestakov, Starčenko - Michailis, Grenc, Savickij - Omirbekov, Muchametov, Muratov - Kaijržan, Mangisbajev, Rachmanov

Slovensko: Hlavaj - Nemec, Koch, Kňažko, Ivan, Rosandič, Jánošík, Gajdoš - Hudáček, Hrivík, Pánik - Kelemen, Sukeľ, Kudrna - Lantoši, Tamáši, Regenda - Lunter, Čacho, Okuliar - Chromiak

Úvod piatkového duelu sa nehral vo vysokom tempe, miernu prevahu v ňom mali Slováci a po pár minútach viedli na strely 4:0, no gólové šance si nevypracovali. Kazachovia mali prvú väčšiu možnosť v 8. minúte, ale Hlavaj bol pripravený na strelu Muchametova. O minútu neskôr fauloval Okuliar a Slováci išli do štyroch.

Radosť hráčov Kazachstanu po góle.
Radosť hráčov Kazachstanu po góle. Foto: TASR/Martin Baumann

Skóre otvoril Koch

Hlavaja preveril Starčenko, Beketajev sa k dorážke nedostal a Ramsayho tím oslabenie zvládol. Slovákom po ťažkom zápase so Švajčiarmi chýbal lepší pohyb i dôraz. V 13. minúte sa dostal na ľavom krídle do úniku Rachmanov, ale zakončenie nezvládol. Na druhej strane Kelemen prihral medzi kruhy Kudrnovi a jeho strelu z dobrej pozície zblokoval jeden z obrancov.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.