Alexko bojuje s nádorom, pre ktorý má polmetrové lýtko. Mama Helenka zostala naňho sama so 400 eurami
Simona Gálová
Simona Gálová

Alexko bojuje s nádorom, pre ktorý má polmetrové lýtko. Mama Helenka zostala naňho sama so 400 eurami

Pani Helena si v obci otvorila svoj kozmetický salón a tešila sa, že konečne nebude žiť z výplaty do výplaty. A prišlo toto, povedala so zlomeným hlasom statočná mama.

Alex s mamou Helenkou a babičkou. — Foto: Archív Heleny Kucovej

Helena Kucová priznala, že od toho dňa na vlastnej koži prežíva to, o čom celý život počúvala len z médií. Zdravotníctvo nefunguje, na termíny treba čakať celé týždne a nad rýchlym stanovením diagnózy a liečby je ešte silnejšie slovo, ktoré za posledné mesiace počula veľakrát – čakajte.

Na magnetickú rezonanciu so synom teda čakala tri týždne, pritom každý deň na vlastné oči videla, ako Alexove lýtko veľmi rýchlo rastie. Magnetická rezonancia ukázala, že v lýtku je niečo, čo tam nemá byť, no presná diagnóza stále nebola jasná.

Foto: Archív Heleny Kucovej

Lýtko s obvodom pol metra

Helena s 12-ročným Alexom museli odísť z Prešova až do Bratislavy, kde chlapcovi zobrali vzorku. „Opäť nás poslali domov, aj keď videli, že je to veľké, že to rastie. Keď som sa opýtala, čo máme robiť, prišla odpoveď, ktorú som už počula – Choďte domov, čakajte,“ hovorila Helena, ktorá sa po troch týždňoch dočkala výsledku. Alex mal údajne v nohe nezhubný tumor, ktorý začali liečiť biologickou liečbou. Tumor ale stále narastal a kým Alexove zdravé lýtko malo obvod 29 centimetrov, to choré nabralo obvod pol metra.

Lekári sa teda rozhodli vzorku z chlapcovej nohy poslať aj do Plzne, odkiaľ prišiel výsledok už po piatich dňoch. Bohužiaľ, s úplne iným výsledkom ako uviedlo laboratórium v Bratislave – v Alexovej nohe rástol zhubný nádor. „Tam už z tej starej vzorky videli, že sú tam zhubné bunky,“ vysvetlila Helena, ktorá prežívala obrovské sklamanie i hnev, že Alex dostal správnu liečbu až po dlhých mesiacoch. S diagnózou rakoviny sa človek podľa nej zmieri len veľmi ťažko.

„Nikto nikdy nečaká, že sa také niečo udeje, no môže sa to stať každému z nás. Choroba príde z nenazdajky,“ povedala mama, ktorá nechala svoj život na východe Slovenska, zbalila všetky potrebné veci a nastúpila so synom na liečbu chemoterapiou v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, stovky kilometrov od domova.

Foto: Archív Heleny Kucovej

400 eur na mesiac

Alex po mesiaci náročnej chemoterapie schudol 16 kíl, celé dni plakal za domovom, svojím škrečkom, babičkou a časmi, keď mohol bezstarostne behať po dedine. Pani Helena je preňho tým najpevnejším bodom. Usmievať sa pred synom, keď neviete či liečba zaberie a či chlapček nepríde o nohu, je však podľa nej nesmierne ťažké. O to viac, že v bratislavskej nemocnici musí rozmýšľať nad tým, z čoho zaplatí prenájom bytu doma na východe.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 2 / 3

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…