Spoluväzňom maľoval obrázky na listy pre rodiny, dnes pomáha chorým deťom. Peter zatúžil fungovať inak
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Spoluväzňom maľoval obrázky na listy pre rodiny, dnes pomáha chorým deťom. Peter zatúžil fungovať inak

Konečne nastal čas urobiť niečo normálne a dobré ako človek, hovorí väzeň Peter, ktorý za majetkovú trestnú činnosť skončil za mrežami už šiestykrát.

Ilustračný záber — Foto: Facebook Ján Nosko / Freepik

Skončil v špirále nesprávnych rozhodnutí, ktorá vyústila väzením. Hoci Peter Mlynarčík za múrmi banskobystrického ústavu na výkon trestu skončil už šiestykrát, omyl sa rozhodol odčiniť. Rozvinul v sebe talent, vďaka ktorému teraz pomáha detským onkologickým pacientom.

„Človek si povie, že celý život si páchal zlo, a konečne nastal čas urobiť niečo normálne a dobré ako človek. Chcem sa vrátiť do bežného života," prezrádza Novému Času 52-ročný recidivista Peter, ktorému za múrmi väzenia pomáhajú štetce a plátna. „Maľujem necelé tri roky. Odmalička som vždy čmáral ceruzkami, farbičkami, spoluväzňom som maľoval obrázky na obálky a do listov, ktoré posielali priateľkám, rodine či deťom. Takto som relaxoval,“ zaspomínal si maliar.

Túži pomáhať deťom

Keď si jeho záľubu všimli príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže, rozhodli sa ho podporiť a ukázať mu, že život sa dá viesť aj inak. Zakúpili mu štetce, farby, plátna a priniesli mu obrázky, ktoré začal reprodukovať. „Veľa mojich obrazov sú reprodukcie," zdôrazňuje Peter s tým, že nemá žiadne umelecké vzdelanie.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/svetielkonadeje/posts/pfbid0MjtHavQckQdhqYmDfpW1jsQignBqvp2PBTNJkPXihJXJhAJDkUrEELRQakfsAXh9l

Nevedel som nikdy maľovať štetcom, iba som to vyskúšal a postupne som sa dostal aj k svojim dielam, no vždy som ich robil podľa predlohy, napríklad aj fotografie v časopise, kalendára a prispôsobil som si to podľa svojej predstavy," dopĺňa.

Peter v malom väzenskom ateliéri napokon vytvoril slušnú zbierku obrazov, ktoré dnes môžu pomáhať iným. Vďaka výstave v budove radnice na Námestí SNP v Banskej Bystrici pod názvom Keď prišiel van Gogh o ucho (bola to láska) môže jeho výtvory obdivovať široká verejnosť. Hoci je výstava prístupná zadarmo, vystavené diela sa dajú zakúpiť. Celý výťažok poputuje detským onkologickým pacientom v banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/photo?fbid=623999646425092&set=a.462161302608928

Životný zlom

„Aj táto výstava mu ukázala, že sa dá fungovať iným spôsobom, že to nemusí byť iba o negatívnych emóciách, ale aj o pozitívach, ktoré dokáže vyprodukovať a spoločnosti predostrieť. Nastal zlom v jeho živote,hovorí riaditeľ Ústavu na výkon väzby a Ústavu na výkon trestu odňatia slobody v Banskej Bystrici Ivan Petrán.

Peter podľa jeho slov začal vnímať rodinu, prijal pomoc a chce fungovať inak. „Inšpiroval aj ďalších väzňov, ktorí v rámci voľného času vyrobili drevené výrobky, hračky, koníky, ktoré venujeme deťom na detskej onkológii,“ doplnil Petrán.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…