Veľká príručka prežitia v slovenskej prírode: Toto spravte, ak vás na výlete napadne týchto šesť potvôr

Leto je fajn, ale jeho nástrahy sú už menej príjemné.
Studené a uzimené počasie sa končí, pred nami sú slnečné mesiace plné slnka, kúpania či vychádzok do krásnej slovenskej prírody. Práve tam na nás ale číhajú nebezpečenstvá, ktoré by nás síce nemali paralyzovat, ale je dobré byť pripravený. Pozrite si dopredu, čo treba robiť pri stretnutí so šiestimi najväčšími potvorami, s ktorými sa u nás môžete stretnúť a čo vám pomôže po prípadnom uhryznutí či štipnutí.
1. Medveďku, daj labku
Normálny medveď sa snaží kontaktu s ľuďmi vyhnúť. Môže sa ale stať, že keď turistu nezbadá, ocitnú sa príliš blízko pri sebe. Ale aj vtedy však človek svojim správaním môže predísť stretu.
Ak nemu ale dôjde, podľa ochranára Erika Baláža treba na seba upozorniť. „Aby medveď neprišiel ešte bližšie, ak niečo ňuchá, a vy nemôžete hneď odísť. V takej situácii poviem hej „macko“. Najlepšie je nepozerať sa na neho priamo, lebo keď vás zbadá a nepozeráte sa na neho, má pocit, že vás zbadal prvý,“ povedal o svojich skúsenostiach.

Sprej alebo rolničku je dobré mať podľa neho v prípadoch, keď zvieratá nie sú plaché. Turisti so sebou do lesa často berú na prechádzky aj psov. Podľa odborníka to môže byť pre človeka jedno z najväčších rizík, vtedy hrozí aj reálne napadnutie. A druhé najväčšie riziko podľa neho je kontajnerový medveď, ku ktorému ľudia chodia a kŕmia ho. A odporúča tiež mať radšej psa na vodítku.
Článok pokračuje na ďalšej strane: