Našli protijed na otravu muchotrávkou zelenou, proti najjedovatejšej hube účinkuje farbivo
Fantastický objav vedcov.
Čínski a austrálski vedci sa domnievajú, že našli protijed na toxín najjedovatejšej huby na svete, muchotrávky zelenej. Informujú o tom The Guardian a Nature. Muchotrávka zelená (Amanita phalloides) je celosvetovo zodpovedná za približne 90 percent úmrtí po otrave hubami.
Toxický peptid
Na príčine je toxický peptid alfa-amanitín, ktorý spôsobuje zlyhanie pečene a obličiek. Špecifický protijed na muchotrávku zelenú doteraz neexistoval, „pretože vieme málo o tom, ako hubové toxíny zabíjajú bunky“, povedal profesor Čchiao-pching Wang zo Sunjatsenovej univerzity v čínskom Kantone a hlavný autor vedeckej štúdie.
„Alfa-amanitín je skutočne jednou z najnebezpečnejších zlúčenín, ktoré máme v prírode," povedal Helge Bode, chemik prírodných látok v Inštitúte Maxa Plancka v nemeckom Marburgu. Vedci pomocou úpravy génov CRISPR-Cas9 testovali, ktoré mutácie pomohli bunkám prežiť účinok alfa-amanitínu.
Dôležité bunky bez enzýmu
Išlo o bunky bez enzýmu STT3B, ktorý spája molekuly cukru s proteínom. Prerušenie tejto biochemickej dráhy blokovalo aj vstup alfa-amanitínu do buniek. „Sme úplne prekvapení našimi zisteniami,“ hovorí Čchiao-pching Wang, pretože doteraz nikto netušil, že STT3B hrá úlohu v toxicite alfa-amanitínu.
Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.