Vylepšite si cévečko fantastickými bezplatnými kurzami na Harvarde a Stanforde
Júlia Böhmová
Júlia Böhmová

Vylepšite si cévečko fantastickými bezplatnými kurzami na Harvarde a Stanforde

Rozšíria vám obzory, zlepšia pozíciu v práci, sú online a nebudú vás stáť ani cent. Prinášame prehľad svetových univerzít a online kurzov, ktoré môžete absolvovať zadarmo.

Šťastie, sebavedomie, pohoda. Ak by sa dali kúpiť v podobe zázračných ampuliek, do akej oblasti života by ste ich naliali? Podľa vedcov existuje univerzálne riešenie, ktoré nám vylepší takmer každú časť nášho ja. Je ním učenie sa niečoho nového. — Foto: Pexels /

Kurz kritického myslenia, kreatívneho písania, manažmentu, komunikácie so zaneprázdnenými ľuďmi, biológie, anatómie, bioetiky, neurovedy, rétoriky, teórie šťastia, leadershipu, algebry... Aj tieto online kurzy môžete bezplatne a online absolvovať na Harvarde či Stanforde.

Online sa ľahšie učíme

Ak už dlho túžite naučiť sa niečo nové, alebo si novú zručnosť vyžaduje váš aktuálny džob, praktickým spôsobom môže byť online kurz. Dnešné online vzdelávanie je, aj vďaka pandémii covidu-19, na takej vysokej úrovni, že dokáže dokonale suplovať bežnú výuku. Navyše, s potrebnou technológiou môže byť podľa expertov Svetového ekonomického fóra ešte efektívnejšie ako v lavici. V online priestore si zapamätáme až 25-60% informácií, v bežnej triede je to len 8-10% z počutého učiva. Rozdiel sa skrýva v rýchlosti učenia. V online prostredí nám stačí v priemere o 40-60% menej času ako v klasických učebniach. Navyše, k učebným materiálom sa môžeme opakovať vrátiť a napredovať vlastným tempom, čo je pri osvojovaní si nového kľúčové.

Osvojovanie si nových zručností je dôležité aj preto, aby sme si udržali prácu a pracovnom trhu si neustále zvyšovali vlastnú hodnotu. Podľa psychológa a kouča Patrika Pauka aj zamestnávatelia oceňujú aktívny prístup k zdokonaľovaniu či osvojovaniu si nových zručností.
Osvojovanie si nových zručností je dôležité aj preto, aby sme si udržali prácu a na pracovnom trhu si neustále zvyšovali vlastnú hodnotu. Aj zamestnávatelia oceňujú aktívny prístup k učeniu. Foto: Pexels / A. Piacquadio, Buro Millenial

Byť o krok vpred

Keď sa naši rodičia a starí rodičia naučili jednu vec, vystačili si s ňou do konca života. Pre našu generáciu to neplatí. V priebehu života zažívame toľko zmien, že ak by sme sa im neprispôsobili, nemáme šancu si udržať prácu a držať s dobou krok,“ vysvetľuje Patrik Pauko, psychológ, kouč a odborník na efektívne učenie. „Keď sa niečo nové učíme, máme svoj život viac pod kontrolou. To je jednou z hlavných podmienok odolnosti a schopnosti lepšie zvládať rôzne situácie vo svojom živote. Rozširovaním si zručností rastie aj naše sebavedomie a úcta k sebe samému. Zvyšuje sa tiež naša spokojnosť a tým aj pocit šťastia,“ dodáva expert na ľudskú psychiku.

Počítač pre každého slovenského žiaka a študenta

Pandémia ukázala, aké kľúčové je mať na štúdium dostatočnú techniku. Podľa informácii OECD má vlastný notebook či stolový počítač k dispozícii 95% študentov vo Švajčiarsku, Nórsku či Rakúsku. V takej Indonézii je to však napríklad len 34% žiakov a študentov.

Na Slovensku sme od švajčiarskej reality ešte ďaleko. Pritom šesťdesiatpäť percent dnešných žiakov základných škôl raz obsadí pracovné pozície, ktoré sa ešte iba vyvinú. Základom prípravy je efektívny vzdelávací systém, ktorí využíva najmodernejšie digitálne zariadenia efektívne a naplno. Aby školy mohli nabehnúť na „digitálnu budúcnosť“, najskôr na to musí byť pripravený žiak.

Foto: Pexels / T. Miroshnichenko, T. Loring

Najľahšie sa učíme v detstve...

... preto by sme to mali využiť. Práve v detstve zaznamenáva náš mozog tzv. učiace šprinty. „Vznikajú ako dôsledok vývinu centrálnej nervovej sústavy. Okrem toho zaznamenávame u detí aj väčšie množstvo neurónových spojení než u dospelých,“ hovorí pre Dobré noviny neuropsychológ Róbert Krause.  Znamená to, že práve v detstve si nové veci zapamätávame ľahšie a rýchlejšie.

Napríklad aj tak, že bude mať svoj vlastný notebook alebo počítač. Vyrovnať štartovaciu čiaru všetkým deťom sa rozhodlo Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR v spolupráci s Národnou koalíciou pre digitálne zručnosti a povolania SR (Digitálna koalícia). Cez projekt Digitálny žiak dajú príspevok vo výške 350 eur všetkým prvákom na stredných školách, vrátane žiakov prvého a piateho ročníka na osemročných gymnáziách a prvákov na päťročnom gymnaziálnom štúdiu. Štát tiež podporí žiakov a študentov zo sociálne slabšieho prostredia, a tiež z domácností, ktoré neprekračujú 60% mediánu príjmu. „Digitalizácia postupne pretvára celý svet. Preto je potrebné sa neustále učiť a potrebné vedomosti si dopĺňať,“ hovorí  predseda Digitálnej koalície, Mário Lelovský. 

Získajte 350 eur na kúpu notebooku 

  • o príspevok na nákup notebooku môžu požiadať všetci prváci na stredných školách, študenti prvého a piateho ročníka na osemročných gymnáziách a žiaci z domácností v hmotnej núdzi 
  • príspevok je možné použiť na nákup notebooku, tabletu, aj doplnkov
  • registráciu je nutné podať do 30. júna 2023
  • zaregistrujte sa tu 
O príspevok v hodnoet 350 eur na kúpu notebooku môžu žiaci a študenti požiadať do 30. júna 2023. K 17. máju evidovala Digitálna koalícia viac než 53 000  žiadostí.
O príspevok v hodnoet 350 eur na kúpu notebooku môžu žiaci a študenti požiadať do 30. júna 2023. K 17. máju evidovala Digitálna koalícia viac než 53 000 žiadostí. Foto: Digitálny žiak

Pôjdete na Harvard alebo na Stanford?

Viaceré prestížne svetové univerzity ponúkli v čase pandémie bezplatné online kurzy a bez poplatku sú aj dnes Jednou z nich je Harvardova univerzita, najstaršia univerzita na americkom kontinente, ktorá  otvorila brány študentom v roku 1636. Vo svete môžete stretnúť viac než 360 000 absolventov Harvardu. S niektorým z bezplatných online kurzov sa k nim, s prižmúreným okom, môžete prirátať aj vy. Môžete vyberať medzi stovkami kurzov, alebo si zvoliť podľa príslušnej školy či fakulty. V ponuke sú lekcie z oblasti umenia a dizajnu, biznisu, počítačových vied, vzdelávania a učenia, zdravia a medicíny, humanitných odborov, matematiky, programovania, vedy či sociálnych vied.

Ak vás napríklad zaujíma neuroveda a chcete pochopiť princípy, na základe ktorých funguje ľudské myslenie, môžete sa zapísať na Základy neurovedy v troch kurzoch za sebou. Spolu 19 týždňov bezplatného vzdelávania vám dá perfektný rozhľad a dokonale vylepší cévečko.

Mať v životopise kurz z Harvardu môže byť dobrá vec.
Mať v životopise kurz z Harvardu môže byť dobrá vec. Foto: Pexels / S. Prasastika, M. Volquardsen

Ak sa pohybujete v manažmente, v marketingu či v Public Relations, mohol by sa vám hodiť 5.týždňový kurz s názvom Rétorika: Umenie presvedčivého písania a hovorenia na verejnosti.  V kurze s názvom Cesta k šťastiu: Čo nás učí čínska filozofia o tom, ako dobre žiť (The Path to Happiness: What Chinese Philosophy Teaches Us about the Good Life) profesor čínskej histórie a antropológie Harvardovej univerzity, Michael Puett učí, ako pomocou mindfulness a objavenia svojho skutočného ja nachádzať šťastie v dnešnom svete. Opiera sa o tisícročia staré filozofie od konfucionizmom až po taoizmus. Ich myšlienky dáva do kontextu súčasného života a ukazuje cestu k dobrému životu. Zdôrazňuje dôležitosť vlastných činov, silu každodenných rituálov a dôležitosť vnímania sveta okolo nás. Online verziu pripravila univerzita na základe jedného z najobľúbenejších kurzov na Harvarde. Na jeho absolvovanie nepotrebujete žiadne predchádzajúce filozofické znalosti. 

Milovníci cestovania, veľkomiest, urbanizmu a sociálnych vied si prídu na svoje v kurze Mestá X: Minulosť, prítomnosť a budúcnosť urbanistického života (CitiesX: The Past, Present and Future of Urban Life). Edward Glaeser, profesor ekonómie Harvardovej univerzity, vás v kurze prevedie životom vo veľkomestách a v ich okolí. Počnúc históriou vzniku miest, cez detailný rozbor života v Londýne, Rio de Janiero, New Yorku, Šanghaji, Bombaji či Kigali až po detailný pohľad na sociálne a urbánne plány miest. Profesor vysvetľuje ako sa žije ľuďom vo veľkomestách z pohľadu verejného zdravia, verejnej dopravy, kriminality, preľudnenosť, zonácia, či náklady na život.

Harvard ponúka bezplatné online kurzy v oblasti umenia a dizajnu, biznisu, počítačových vied, vzdelávania a učenia, zdravia a medicíny, humanitných odborov, matematiky, programovania, vedy či sociálnych vied.
Harvard ponúka bezplatné online kurzy v oblasti umenia a dizajnu, biznisu, počítačových vied, vzdelávania a učenia, zdravia a medicíny, humanitných odborov, matematiky, programovania, vedy či sociálnych vied. Foto: Harvard

Učenie nových vecí prináša množstvo pozitív

Učiť sa celý život niečo nové je fantastická vec. Benefity celoživotného učenia (Benefits of lifelong learning) pocítite v práci aj v osobnom živote.

  • Nadopuje vás novou motiváciou. Ak na súčasnom pracovnom mieste prešľapujete stereotypne z miesta na miesto, nový kurz vám môže dodať nový entuziazmus a závan radosti. 
  • Zlepšíte sa v tzv. mäkkých zručnostiach (soft skills). Učenie vás posilní v schopnosti stanovovať si ciele, v sebadisciplíne, kreativite, kritickom myslení, time manažmente, v riešení problémov a v lepšej adaptabilite.
  • Posilní mozog, zlepší kognitívne schopnosti. Vrátane lepšej pozornosti, pamäte, schopnosti zdôvodňovania a zníženého rizika demencie.
  • Zvýši sebavedomie a pocity a radosti. Štúdie potvrdzujú, že pravidelné celoživotné učenie prispieva k pocitom sebarealizácie a naplnenia, spokojnosti a radosti.
  • V neposlednom rade vám rozšíri sociálne kontakty.

Univerzitný kampus sa nachádza priamo v kalifornskom Silicon Valley, v metečku Palo Alto. Univerzita má 7 fakúlt s viac než 2000 členmi. Členmi Standfortskej komunity je v súčasnosti 21 laureátov Nobelovej ceny. Foto: Stanford 

Kurzy na Stanforde

Zaujímavé bezplatné online kurzy ponúka aj konkurenčná prestížna Stanfordova univerzita. Stanford, ako sa jej bežne hovorí, založil v roku 1885 kalifornský senátor a guvernérom Leland Stanford s manželkou. Univerzita je pamiatkou na ich jediného syna, Lelanda Stanforda juniora, ktorý zomrel ako pätnásťročný na brušný týfus počas cesty po Európe. Stanfordovci venovali celý svoj majetok, aby spravili niečo pre deti ostatných. Stanford bol od začiatku výnimočným projektom. Prijímal aj dievčatá – študentky, nebazíroval na náboženskom kontexte a štúdium zameriaval aj prakticky. Univerzita ponúka bezplatné online kurzy v oblasti zdravia a medicíny, vzdelávania, inžinierstva, umenia a humanitných vied.

Medzi viac než stovkou bezplatných kurzov nájdete zaujímavý päťtýždňový kurz Výživy detí, kurz Umelej inteligencie v zdravotníctve, kurz Kryptografie, Princípov ekonomiky, Dojčenia, Kritického myslenia a mnohé ďalšie. 

Bezplatné online kurzy ponúkajú aj ďalšie svetové univerzity, medzi nimi napríklad California Institute of the Arts, The Hong Kong University of Science and Technology, UCL (University College London), Massachusetts Institute of Technology (MIT). 

Kurzy sú skutočne bezplatné. Ak chcete z univerzity obdržať aj oficiálny certifikát o absolvovaní, za ten si väčšinou musíte zaplatiť. Cena sa pohybuje v rozmedzí od desiatok až dvesto amerických dolárov. 

Venovanie sa novej zaujímavej aktivite, či osvojovanie si novej zručnosti, je skvelým spôsobom zlepšovania kognitívnych zručností. Náš mozog sa dokáže celý život učiť a „rásť“. Ide o proces, ktorému vedci hovoria aj plasticita mozgu. Aby však celý život ostal aktívny, potrebujeme mu túto schopnosť celý život trénovať, tvrdia vedci z Harvardovej univerzity.
Venovanie sa novej zaujímavej aktivite, či osvojovanie si novej zručnosti, je skvelým spôsobom zlepšovania kognitívnych zručností. Náš mozog sa dokáže celý život učiť a „rásť“. Ide o proces, ktorému vedci hovoria aj plasticita mozgu. Aby však celý život ostal aktívny, potrebujeme mu túto schopnosť celý život trénovať, tvrdia vedci z Harvardovej univerzity. Foto: Pexels / Pixabay, I. Samkov

Mozog je sval, ktorý potrebujeme neustále trénovať

Akonáhle sa začnete venovať nejakej novej činnosti, ktorá vás núti premýšľať či učiť sa nové zručnosti, robíte to najlepšie pre svoj mozog. Učením si ho udržiavate zdravý a aktívny,“ potvrdzuje aj  doktor John N. Morris, riaditeľ sociálneho a zdravotného výskumu pridruženého Institute for Aging Research pri Harvardovej univerzite.

Z pohľadu neurovedy osvojovanie si novej zručnosti fyzicky mení mozgové štruktúry. Učenie stimuluje neuróny, ktoré si vytvárajú nové spojenia. Čím viac spojení sa medzi nimi vytvorí, tým rýchlejšie si mozgové bunky odovzdávajú impulzy. Výsledkom je vyššia tvorba myelínu, lipoproteínu, jednej zo základných zložiek bielej mozgovej hmoty. Učením si teda chránime vlastný mozog pred starnutím. Celoživotné učenie je podľa expertov prevenciou rôznych degeneratívnych ochorení mozgu, vrátane Alzheimerovej choroby.

Investícia s najlepšími úrokmi 

Investícia do vzdelania prináša podľa Benjamina Franklina najlepšie úroky a je túto myšlienku podpisujem,“ hovorí pre Dobré noviny neuropsychológ Robert Krause. Fakt, že sa niečo nové učíme, nám pomáha zlepšovať aj schopnosť premýšľať, rozhodovať sa, konať.

Ľudský mozog je neuroplastický a teda schopný zmeny.“ Ak sa podľa Róberta Krauseho niečo nové učíme, alebo stereotypne opakujeme, posilňujeme si nervové dráhy zodpovedné za konkrétne návyk. „Preto postupom času danú rutinu robíme rýchlejšie. Vytvárajú sa aj nové asociačné spojov.  V prípade aktívneho učenia sa zvyšuje šanca na vedomejšie vytváranie nových návykov.“

„Pozor, aby sme na seba nevyvíjali príliš veľký tlak. Príliš veľké ambície môžu zradné. Aj pri učení sa nového,
„Pozor, aby sme na seba nevyvíjali príliš veľký tlak. Príliš veľké ambície môžu zradné. Aj pri učení sa nového," vystríha psychológ a kouč Patrik Pauko. Foto: Pexels / Jopwell

Pozor, neprežeňte to

Ponuka zaujímavých kurzov, ktoré sa budú perfektne vynímať vo vašom cévečku, môže byť na prvý pohľad až priveľmi lákavá. „Pozor, aby sme na seba nevyvíjali príliš veľký tlak. Príliš veľké ambície môžu zradné. Ak si chceme niečo veľmi rýchlo dokázať, môže sa to stať našim prekliatím. Celoživotné vzdelávanie by malo rešpektovať náš vlastný rytmus, energiu, schopnosti. Radšej sa učiť pomaly jednu vec, ako sa začať z prehnanej motivácie zbytočne naháňať,“ dodáva psychológ a kouč P. Pauko.

Článok bol pripravený v spolupráci s MIRRI a s Digitálnou koalíciou. Národný projekt v celkovej hodnote 65,4 milióna eur je financovaný z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra z prioritnej osi 7 Informačná spoločnosť, ktorú má na starosti ministerstvo informatizácie a slúži na digitalizáciu krajiny. Všetky informácie o príspevku nájdete na www.digitalnyziak.sk.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…