Heroický výkon Slovákov proti Kanade! Veľkého favorita vďaka obetavej hre obrali o dôležitý bod
Pavol Hirka, TASR

— Foto: TASR/Martin Baumann

Na MS v hokeji si Slovensko pripísalo bod, ktorý môže mať obrovskú cenu.

Slovenskí hokejisti si na MS pripísali dôležitý bod. V treťom zápase skupiny B v Rige s favorizovanou Kanadou síce prehrali 1:2, no udialo sa tak až po nájazdoch. Zápas rozhodol v ôsmej sérii rozstrelu Jack Quinn. Vydarený debut na šampionáte má za sebou brankár Samuel Hlavaj, ktorý počas riadneho hracieho času a predĺženia zlikvidoval až 43 striel súpera.

Čaká nás Švajčiarsko

Slovenský tím ustál dve oslabenia o dvoch hráčov ako aj päťminútovú presilovku Kanady po tom, ako v 37. minúte dostal Libor Hudáček trest do konca zápasu za vrazenie protihráča na mantinel. Jediný gól SR v riadnom hracom čase strelil v 17. minúte v presilovke Peter Cehlárik.

Ten po zásahu pukom vynechal tretiu tretinu i predĺženie, v rozstrele dostal od trénerov šancu, ale pri jeho pokuse mu puk ušiel z hokejky. Slováci nastúpia na svoj štvrtý duel na MS vo štvrtok o 19.20 SELČ proti Švajčiarsku, Kanadu čaká v stredu o 19.20 zápas s Kazachstanom.

Slovensko - Kanada 1:2 po predĺžení a samostatných nájazdoch (1:1, 0:0, 0:0 - 0:0, 0:1)

Góly: 17. Cehlárik (Hrivík, Hudáček) - 8. Neighbours (McBain), rozhodujúci nájazd Quinn

Rozhodovali: Hribik (ČR), Schrader (Nem.) - Kroyer (Dán.), Niittylä (Fín.), vylúčení: 8:9 na 2 min., navyše: Hudáček (SR) 5 min.+DKZ za vrazenie na mantinel, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 4640 divákov.

Slovensko: Hlavaj – Nemec, Koch, Grman, Kňažko, Ivan, Rosandič, Jánošík, Gajdoš – Pánik, Hrivík, Kelemen – Hudáček, Sukeľ, Cehlárik – Chromiak, Tamáši, Regenda – Okuliar, Čacho, Lantoši

Kanada: Montembeault – Weegar, Middleton, Bear, Hunt, Myers, Joseph, Barron – Blais, Veleno, Lucic – Toffoli, Laughton, Quinn – Carcone, McBain, Neighbours – Crouse, Glass, Krebs – Fantilli

Slováci si vybojovali ako prví presilovú hru, no po fauloch Okuliara a Pánika to boli Kanaďania, ktorí hrali početnú výhodu o dvoch hráčov. Prvé dôležité zákroky na turnaji predviedol brankár Hlavaj, ktorý vychytal zblízka Glassa a vyrazil tiež prudkú strelu Hunta.

V 8. minúte sa nechali stiahnuť na mantinel obaja obrancovia Nemec s Rosandičom, puk sa dostal k nekrytému Neighboursovi, ktorý rutinérskym zakončením pomedzi Hlavajove betóny poslal Kanadu do vedenia.

Dôležitý gól Cehlárika

Slováci sa nepriaznivého stavu nezľakli a vypracovali si viacero vyložených šancí. Už pár sekúnd po góle mal tutovku Sukeľ, ale jeho tvrdú strelu spomedzi kruhov zneškodnil Montembeault. Kanadský brankár vzápätí čelil dvom šanciam Hudáčka, ani jedna z príležitostí sa však gólom neskončila.

Viac si môžete prečítať na ďalšej stránke.