Hmyz je na Zemi už takmer 400 miliónov rokov. Viete, načo všetko ho vlastne potrebujeme?
Inzercia
Inzercia

Hmyz je na Zemi už takmer 400 miliónov rokov. Viete, načo všetko ho vlastne potrebujeme?

Hoci prírodu okolo nás zvykneme považovať za samozrejmosť, je najvyšší čas začať ju chrániť. Ak by sme jedného dňa prišli o včely, pavúky, mravce či motýle, máme obrovský problém. S tým, čo budeme jesť, piť, a ako sa vyrovnáme s nástrahami počasia.

Ochrana biodiverzity je pre Kaufland veľmi dôležitá. — Foto: Kaufland

Bez usilovnej práce opeľovačov by nám na predajných pultoch obchodov chýbali ovocie a zelenina, koreniny, oleje, všetky výrobky s cukrom a medové produkty, ale aj káva, čaj, kakao, kvalitné mäso či oblečenie, ktoré sa vyrába z bavlny.

Hmyz významne prispieva k opeľovaniu rastlín a stromov, ktoré nám zabezpečujú kyslík a pomáhajú regulovať klímu. Slovenskí pestovatelia ovocia a zeleniny na tento problém upozorňujú už roky.

„My, ovocinári, sme s prírodou úzko spätí a vnímame, ako sa v poslednej dobe mení. Ľadovec sa na Slovensku objavoval raz za desať rokov, teraz našu úrodu ohrozuje aj niekoľkokrát ročne,“ vysvetľuje Martin Dokupil, marketing manažér Dobrý Ježko a dodáva: „Okrem počasia tiež zápasíme s úbytkom včiel a čmeliakov, ktoré sú pre opeľovanie ovocných sadov nenahraditeľné. Bez opeľovačov by nebolo ovocia ani zeleniny, čo by sme si mali všetci čo najskôr uvedomiť.“

Ovocie a zelenina bez pesticídov? Ide to!

Zaujíma vás, odkiaľ pochádza šťavnaté jablko alebo jahody, na ktorých si doma pochutnávate? Zrejme by malo – podľa vedcov z organizácie Pesticide Action Network sa množstvo kontaminovaného ovocia pesticídmi v Európe zvýšilo počas rokov 2011 až 2019 o vyše 50 percent.

Kaufland prísne sleduje používanie pesticídov u dodávateľov ovocia a zeleniny.
Kaufland prísne sleduje používanie pesticídov u dodávateľov ovocia a zeleniny.

Nadmerné používanie pesticídov je jedným z hlavných dôvodov, prečo dochádza k celosvetovému úhynu hmyzu. A nehovoríme iba o včelách, ale tiež o motýľoch, lienkach, pestriciach či zlatoočkách, ktoré sú pre zachovanie biodiverzity rovnako dôležité. Pesticídy síce ochránia úrodu pred škodcami, no zároveň môžu ohroziť existenciu rastlín a zvierat, úrodnosť pôdy i naše zdravie.

Kaufland ako jeden z najväčších predajcov potravín na Slovensku v tom má jasno. Od roku 2006 sa podieľa na manažovaní pesticídov a dôkladne dbá na to, aby jeho prísne zásady dodržiavali aj dodávatelia, s ktorými spolupracuje. Ide napríklad o podmienku, aby sa pesticídy používali iba vtedy, keď neexistuje žiadna iná alternatíva a v ideálnom prípade sa nepoužívali vôbec. Nie je to síce jednoduché, no príroda takúto pomoc rozhodne potrebuje.

„Napriek tomu, že pri nákupe ovocia a zeleniny väčšina ľudí pozerá najmä na cenu, veríme, že raz príde taká doba, keby bude najdôležitejšia naša budúcnosť, vrátane ohľaduplného prístupu k prírodným zdrojom. Okrem certifikátu GLOBALG.A.P a integrovaného pestovania ovocia u nás máme nový biosad, kde sa vďaka používaniu špeciálnych sieťok a reguláciou rôznych druhov hmyzu úspešne vyhýbame použitiu agresívnych pesticídov, ktoré v bioprodukcii nemajú miesto,“ zdôrazňuje Martin Dokupil.

Hmyzie hotely a viac zelene po celom Slovensku

Ak chcete podporiť zachovanie biodiverzity aj u vás doma, skúste si na balkóne zasadiť kvety a bylinky, priateľské k včelám a hmyzu, alebo uprednostniť zodpovedný nákup potravín z overených zdrojov.

Hmyzie hotely pomáhajú hmyzu prežiť v mestách.
Hmyzie hotely pomáhajú hmyzu prežiť v mestách.

Známy reťazec svojich zákazníkov edukuje o dôležitosti zachovania hmyzu v mestách aj výstavbou hmyzích hotelov, ktoré nájdete nielen v okolí jeho predajní, ale takisto v ZOO v Bratislave, Košiciach, Bojniciach či v Spišskej Novej Vsi. Drevené búdky poskytujú hmyzu ochranu pred nepriaznivým počasím a predátormi a vy sa z nich zase dozviete veľa zaujímavého o jeho obyvateľoch. Dnes ich po celom Slovensku stojí už vyše tridsať.

„Ochrana biodiverzity je pre nás mimoriadne dôležitá, a o to viac v mestskom prostredí, kde sú včely a drobný hmyz najviac ohrozené stratou prirodzeného úkrytu. Z tohto dôvodu ako symbol dôležitosti zachovania rozmanitosti druhov rastlín a zvierat na zemi, umiestňujeme nielen v blízkosti našich predajní drevené hmyzie hotely,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa spoločnosti Kaufland Slovenská republika, v.o.s.

Hmyz je na Zemi už takmer 400 miliónov rokov.
Hmyz je na Zemi už takmer 400 miliónov rokov.

A čo sa dá ešte urobiť, aby sme rôznym druhom rastlín a zvierat pomohli obnoviť ich pôvodné domovy? Napríklad priniesť do našej krajiny trochu viac zelene, načo sa podujala Nadácia Ekopolis. Vo výsadbe stromov a rastlín po celom Slovensku ju podporuje aj Kaufland, ktorý sa stal hrdým partnerom iniciatívy Sadíme budúcnosť.

Túto jar spoločne podporili sadenie ovocných stromov v Banisku pri Brezne, na ktorom sa podieľali aj miestni záhradkári, školáci, dôchodcovia a nadšení dobrovoľníci. „Veríme, že nové stromy sa uchytia, zakvitnú a budú robiť radosť nielen včelám a hmyzu, ale tiež miestnym obyvateľom,“ hovorí Lucia Vargová.

Pre lepšiu budúcnosť našej krajiny

Spomínate si na leto u starkých, ktoré ste trávili medzi včelami a motýľmi a sledovali, ako lietajú z jedného kvetu na druhý? Väčšina dnešných detí však takýto záber pozná iba z filmov. Preto sa nečudujme, že hmyz považujú za zbytočný, priam otravný. Ako im teda vysvetliť, čo všetko pre nás títo drobní opeľovači robia?

Bez opeľovačov by sme mali vážny problém s potravinami.
Bez opeľovačov by sme mali vážny problém s potravinami.

Pokiaľ je vaša škola alebo škôlka súčasťou projektu Čerstvé hlavičky, ktorý pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky už piaty rok realizuje spoločnosť Kaufland, môžete sa spoľahnúť, že sa o význame hmyzu dozvedia a dokonca si ho budú môcť obzrieť na vlastné oči. Reťazec pre partnerské materské školy nedávno zorganizoval súťaž, v ktorej mali deti výtvarne znázorniť, čo by sme nemohli jesť, ak by nebolo včielok a drobného hmyzu. Víťazní škôlkari si užili zážitkový workshop alebo exkurziu priamo do včelína aj so sladkým prekvapením na záver.

A keďže je jasné, že hovoriť s deťmi o zdravej strave, ekológii a biodiverzite je viac než potrebné, túto  myšlienku podporuje aj grantový program Nadačného fondu Kaufland pri Nadácii Centra pre filantropiu. Žiaci základných škôl vďaka nemu môžu absolvovať viaceré workshopy a webináre, ako aj zaujímavé vzdelávacie výlety.

Naučiť sa lepšie chrániť prírodu by sme sa mali úplne všetci. Každý z nás totiž dokáže svojou „troškou“ prispieť k obnove biodiverzity a zodpovednejším konaním zlepšovať svet, v ktorom žijeme.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…