Dobré noviny
Vie, že zajtrajšok nie je samozrejmosť. Pre sklerózu multiplex mala byť Tina podľa lekárov na vozíku
Simona Gálová
Simona Gálová

Vie, že zajtrajšok nie je samozrejmosť. Pre sklerózu multiplex mala byť Tina podľa lekárov na vozíku

Martina
Martina "Tina" Kmeťová. — Foto: Instagram - @tinaslovakia

Tina teraz po rokoch priznala, že za svoj stav zobrala plnú zodpovednosť.

Nevedela zdvihnúť dieťa na ruky, bezvládne za sebou ťahala nohu a náhle jej vyskočil krvný tlak. Speváčka Tina už viac ako šesť rokov bojuje so sklerózou mutiplex, dodnes nevyliečiteľným ochorením, ktoré napáda centrálny nervový systém človeka. Pacienti s touto diagnózou majú problém ovládať svoje telo, zhoršuje sa im zrak a trpia výkyvmi nálad.

Choroba, ktorá sa v začiatkoch tvári ako únava či prepracovanie, môže z človeka urobiť imobilného pacienta výhradne odkázaného na pomoc ostatných. Keď Tina pred rokmi začala o svojej diagnóze hovoriť verejne na sociálnych sieťach, od ľudí si vyslúžila poriadnu dávku kritiky. Speváčka totiž odmietla konvenčnú liečbu, ktorá dokáže tlmiť príznaky sklerózy. Teraz po rokoch pre Rádio Europa 2 vysvetlila, ako sa vysporiadala so svojou chorobou a svojím rozhodnutím.

Totálny kolaps

„Pred niekoľkými rokmi som zažila totálny fyzický kolaps, tlak mi vyskočil, teplota prudko klesla, polovica tela ostala bez reakcie. Záchranka ma odviezla na ARO, tak mi aj na základe nálezov z magnetickej rezonancie diagnostikovali sklerózu multiplex,“ napísala v roku 2018 na sociálnych sieťach. Počas pobytu v nemocnici brala liečbu, ktorá je na boj s chorobou určená, no nakoniec sa rozhodla poradiť si s ochorením sama.

„Namiesto toho, aby mi lekári vraveli, ako mám žiť, rozhodla som sa nechať chorobu, nech rozpráva, a doslova som ju požiadala – o. k., keď si tu, asi chceš niečo povedať, tak hovor, ukáž, ako mám žiť,“ napísala pred rokmi na Instagrame, kde ju ľudia pre jej rozhodnutie kritizovali.

Lekári alternatívu neodporúčajú

„Je to nevyliečiteľné, ale apelovala by som na mladých ľudí, aby sa liečili teraz, lebo to, že sa majú teraz dobre, takých štyri - päť rokov neznamená, že sa budú mať dobre aj neskôr,“ reagovala v Teleráne na Tinine slová lekárka Darina Slezáková z Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Zápal podľa nej v tele prebieha, aj keď sa človek môže cítiť dobre. Postup ochorenia vidieť na magnetickej rezonancii.

„Nikoho nenabádam na túto cestu. Je to iba moja cesta, moja neprenosná skúsenosť… Uchopila som to po svojom, vybrala som sa cestou psychosomatiky, lebo mne osobne to dávalo zmysel, rešpektujem však každý iný pohľad na to,“ uviedla na Instagrame Tina, ktorá teraz po rokoch priznala, že za svoj stav zobrala plnú zodpovednosť.

Lekári hovorlii, že bude na vozíku

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…