Správne sedenie nám môže zachrániť zdravie. Viete, ako má vyzerať a čím ho pri práci treba doplniť?
Ak počas dňa vykonávate aktivity, pri ktorých presedíte alebo preležíte po spočítaní času viac ako šesť hodín, máte podľa lekárov sedavý spôsob života.
Od roku 2003 oslavujeme Svetový deň „Pohybom k zdraviu", ktorý poukazuje na problém pohodlného sedavého spôsobu života a vzrastajúceho počtu chronických ochorení spôsobených nezdravou výživou a nedostatkom pohybu. Tréner Roman Görög pri tejto príležitosti našim kolegom z Dobrého rádia prezradil, ako proti tomuto spôsobu života v práci efektívne bojovať.
Ako Roman na úvod zdôrazňuje, dôležité je aj správne sedieť. „Sedím pekne vzpriamený a snažím sa predstaviť si, akoby ma od hlavy niečo vyťahuje smerom k stropu," opisuje na úvod s tým, že nohy by mali byť na zemi položené celými chodidlami a bedrá by mali byť v pravom uhle.
[ Dobré rádio - hovoríme len dobré správy • Frekvencie • Online stream ]
Podľa jeho slov si vieme pomôcť aj dýchaním. „Snažíme sa pekne dýchať nosom. Nádych nosom, výdych nosom, čo nám zlepší sústredenie na danú činnosť, ktorú vykonávame,“ dopĺňa.
Pri sedavom zamestnaní však rozhodne nie je na škodu ani samotný pohyb. „Aj keby to je vzdialenosť dva metre tam a dva metre naspäť, troška sa ponaťahovať, do predklonu cez vystreté nohy, prípadne sa vieme ponaťahovať tak, že si obe ruky položíme na stolík, stojíme aspoň pol metra od stolíka a ideme do sedu, čiže zadok ťaháme smerom dozadu, nohy sú mierne pokrčené,“ radí na záver.