FOTO: Záber, ktorý sa podarí iba raz za život. K bájnemu červenému škriatkovi sa pridalo ešte niečo
Obloha ponúkla krásne divadlo.

Čo si ako prvé predstavíte, keď vám povieme, že v Nemecku videli červených škriatkov? Nebojte sa, nejde o žiadne mýtické potvory, ale o krásny nebeský úkaz. Ako vysvetľuje portál iMeteo, ide o druh nadoblačných bleskov, ktoré trvajú len zlomok sekundy.
Mimoriadny úlovok
S mimoriadne pekným úlovkom sa pochválil fotograf Valter Binotto, ktorý z talianskej vyhliadky Cima Della Mandria zachytil búrku medzi Mníchovom a Salzburgom. Vzdialená bola približne 250 kilometrov. Záber je o to vzácnejší, že na snímke sa okrem červeného trpaslíka nachádza aj „padajúca hviezda“, resp. meteorický roj Eta Aquarid.
Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/valter.binotto/posts/pfbid0svQYAVBQK4DsWwqERVCoNTV8SZpWK4PAJM2c9iZeC77bdZgCs1oEom8PmkPCuAvgl
Červený škriatok (po anglicky red sprite) je špeciálny druh blesku, ktorý je možno vidieť iba počas silnej búrky. „Pozorovať sa dá z veľkej vzdialenosti od búrkového systému, ideálne takého, ktorý produkuje väčšie množstvo pozitívnych CG bleskov,“ vysvetľuje portál v minulosti.
Ťažká úloha
Hoci sa pre svoje krátke trvanie veľmi ťažko zachytáva, patrí medzi najbežnejšie nadoblačné svetelné javy. Vyskytuje sa vo výškach medzi 60 až 90 km nad povrchom. Jeho špecifické červené sfarbenie je dôsledkom ionizácie molekúl vzduchu vysoko nad mrakmi.
Ak by ste sa rozhodli zahrať na lovca búrok aj vy a radi by ste zachytili tento fascinujúci úkaz, nečakajte jednoduchú úlohu. Na oblohe nesmie byť ani mrak a mali by ste sa obrniť poriadnou trpezlivosťou. Zabudnúť nesmiete ani na vysoko citlivé kamery a fotoaparáty, pričom ideálne by ste od búrky mali byť vzdialení aspoň 200 až 400 kilometrov.