Nejde o žiadnu urážku. Dôvod neprítomnosti Bidena na korunovácii Karola III. je úplne triviálny
Americkí prezidenti na korunovácie britských kráľov skrátka nechodia.
Ako poznamenala, po americkej revolúcii a vojne roku 1812 bol vzťah medzi USA a Spojeným kráľovstvom do značnej miery nepriateľský. Nástup kráľovnej Viktórie na trón v roku 1837 síce predznamenal novú éru americkej fascinácie britskou monarchiou, no ani vtedy sa prezident Martin Van Buren na ceremónii nezúčastnil, dodala.
Prelom vo vzťahoch
Podľa historika Troya Bickhama totiž cestovanie cez oceán pred spustením transatlantickej leteckej dopravy v roku 1939 – teda tri roky po korunovácii kráľa Juraja VI. – nebolo pre amerického prezidenta praktické.
Druhá svetová vojna znamenala podľa historikov prelom v diplomatických vzťahoch medzi USA a Britániou. Počas vojny si kráľ Juraj VI. a jeho dcéra, neskoršia kráľovná Alžbeta II., vybudovali vzťah s Dwightom D. Eisenhowerom, ktorý slúžil v Londýne ako najvyšší veliteľ spojeneckých síl.
Zachovanie tradície
Eisenhower bol zvolený za 34. prezidenta Spojených štátov len niekoľko mesiacov po smrti Juraja VI. Aj napriek svojim úzkym väzbám na Spojené kráľovstvo sa rozhodol zachovať tradíciu a namiesto seba poslať na korunováciu Alžbety II. svojho vyslanca, uvádza BBC.
Počas kraľovania Alžbety II., najdlhšie vládnucej britskej panovníčky, sa vystriedalo 14 amerických prezidentov. Oficiálne štátne návštevy Spojeného kráľovstva absolvovali traja úradujúci prezidenti USA. Pozvanie od kráľa Karola III. na štátnu návštevu prijal aj Biden, jej presný termín však nebol stanovený.