Z lietadla sa vo vzduchu stal kabriolet a 94 životov viselo na vlásku. Posádka to zázračne zvládla
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Z lietadla sa vo vzduchu stal kabriolet a 94 životov viselo na vlásku. Posádka to zázračne zvládla

Dramatické chvíle na palube Boeingu 737-200 zachytáva aj film Zázračné pristátie.

— Foto: FAA / National Transportation Safety Board (NTSB)

Havajské ostrovy. Raj surferov, ale aj zvedavých turistov. Niekoľko kilometrov nad populárnymi plážami sa však 28. apríla 1988 odohrala dráma, na ktorú svet len tak ľahko nezabudne. Cestujúci a posádka, bojujúci s vetrom so silou hurikánu a mrazivými teplotami, hľadeli smrti do tváre nekonečných 13 minút. A predsa, nejakým zázrakom, posádka dokázala s rozpadnutým lietadlom núdzovo pristáť, pričom zachránili 94 životov, a to len za cenu jedného – skúsenej letušky Clarabelle Lansingovej.

Deň ako každý iný

Krátko po jednej hodine popoludní sa Boeing 737 spoločnosti Aloha Airlines spolu so šesťčlennou posádkou a 89 cestujúcimi chystal na nenáročný, veľmi rutinný let. Keďže pravidelná linka z Havajského letiska Hilo na medzinárodné letisko v Honolulu na ostrove Oahu trvala približne 60 minút, v ten deň ich absolvovalo ikonické oranžovo-biele lietadlo už šesť, pričom denne nenáročnú trasu absolvovalo aj desaťkrátNa palube sa nachádzala mimoriadne skúsená a zohratá posádka, ktorá lietadlo bezpečne prepravovala z jedného havajského ostrova na druhý už celých devätnásť rokov a ani v tento deň nič nenasvedčovalo tomu, že by tento let mal byť niečím výnimočný. Azda až na prasklinu napravo od vstupných dverí, ktorú si náhodne všimla jedna z cestujúcich. Keďže však nechcela obťažovať posádku, nič nepovedala.

Foto: Wikipedia Commons

Let odštartoval o 13:25, a hoci sa lietadlo pri vzlete chvelo a drnčalo, pasažieri si na to už zvykli. Keď po približne dvadsiatich minútach Boeing vystúpal do nadmorskej výšky 7 300 metrov, pasažieri relaxovali a posádka si užívala let podľa zabehnutého scenára. Hoci je v čase stúpania v kabíne stále povinnosťou bezpečnostný pás, letušky pre krátkosť letu na tejto trase roznášajú nápoje skôr, pričom cestujúci sú po celú dobu stúpania pripútaní.

Osudové sekundy

Michelle Hondová práve podávala nápoje v ekonomickej triede, Jane Sato-Tomitaová stála v druhej rade a vedúca letuška Clarabelle Lansingová sa práve v piatej rade naťahovala za cestujúcim, aby mu podala drink. V tom momente kabínou otriasol obrovský výbuch a kus hornej časti trupu lietadla zmizol v diaľke.

Veci jednoducho vyleteli z lietadla," vybavuje si chvíle strachu Patricia, jedna z cestujúcich. „Vlasy nám takto viali. Všetci sedeli na svojich sedadlách. Okrem letušiek... Videla som letušku, ako ju to vymrštilo do uličky. Videla som, ako jej vejú vlasy a videla som krv. Ale to bolo všetko, zrazu bola preč," spomína si na vedúcu letušku Clarabelle Lansingovú, ktorá sa v zlomku sekundy stratila na oblohe, ktorú tak dobre poznala. Jej kolegyne, ktoré boli vo chvíli havárie ďalej od osudného miesta, na tom boli o niečo lepšie. Jane zasiahli trosky, Michelle pritlačil tlak na podlahu pri pätnástom rade.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…