Dobré noviny
Strieborný poklad geniálneho matematika dodnes leží v lese. Jeho polohu zašifroval tak, že ho sám nenašiel
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Strieborný poklad geniálneho matematika dodnes leží v lese. Jeho polohu zašifroval tak, že ho sám nenašiel

Alan Turing je považovaný za jeden z najväčších mozgov, aké kedy žili.
Alan Turing je považovaný za jeden z najväčších mozgov, aké kedy žili. — Foto: Wikimedia Commons / Unsplash

Alan Turing je považovaný za jeden z najväčších mozgov, aké kedy žili.

Ak chcete bez moderného počítača rozlúštiť zložitú šifru, potrebujete vycibrené myslenie. Tým sa mohol nepochybne pochváliť aj britský matematik Alan Turing, ktorý počas druhej svetovej vojny spolu so svojim tímom rozlúštil kód legendárnej nacistickej Enigmy. Spojencom tým pomohol poraziť Adolfa Hitlera. Počas svojho života dokázal Turing prelomiť takmer akúkoľvek šifru. Paradoxne, zlyhal pri šifre, ktorú napísal on sám a stálo ho to úspory.  

Ak by nacisti dobyli Britániu

Ako informuje portál IFL Science, Turing bol dokonalým matematikom a takmer nič ho nedokázalo prekvapiť. Keď si však v roku 1940 uvedomil, že sa blíži nacistická invázia, za každú cenu chcel ochrániť svoje úspory. Aby uchoval ich hodnotu, spočiatku ich chcel premeniť na spotrebný materiál, no vývoj vojny ho utvrdil v tom, že úspory najlepšie uchová v striebre.

Aby však jeho majetok nepadol do rúk potenciálnej nacistickej vlády po dobytí Británie, skúsený matematik si ho poistil spôsobom, ktorý mu bol najbližší - svoj poklad zakopal v lese obklopujúcom anglický Bletchley Park a napísal šifru ukazujúcu na jeho súradnice.

Zatiaľ čo sa nacisti sa nikdy nedostali k brehom Anglicka, Turing mal v jednom aspekte pravdu – na konci vojny stúpla hodnota striebra o 80 percent a vďaka svojmu šikovnému plánu by sa mu podarilo zarobiť. Bol tu však jeden háčik. Matematik ho nemohol nájsť.

Márne pokusy

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?