Mäso treba upokojovať, kôrky odrezávať. S týmito deviatimi trikmi budete kráľom každej grilovačky
Grilovanie na záhradnom grile už neodmysliteľne patrí k jari aj k letu.
Grilovanie je príležitosť na stretnutie s priateľmi a rodinou a možnosť obklopiť sa dobrým jedlom a pitím. Možnosti toho, čo si ugrilovať, sú široké a tak si príde na chuť každý. Grilovať môžete nielen tradičné stejky, burgre a údeniny, ale aj ryby, syry, zeleninu či ovocie. A možno aj tí, ktorí sú v tomto odbore úplní nováčikovia, sa tiež odhodlajú vyskúšať svoje umenie pri grile. Stačí dodržať týchto deväť základných pravidiel a budete mať úspech.
1. Včas vytiahnuť mäso z chladničky
Aby ste dosiahli to, že napríklad stejk bude vo vnútri stredne prepečený a zároveň zvonku dobre urobený, treba ho aspoň pol hodiny nechať pokojne ležať tak, aby jeho teplota vo vnútri dosiahla ideálne izbovú teplotu. Mäso potom nedostane taký teplotný šok, a potom ľahšie odhadnete stupeň prepečenia.
2. Dostatočne rozpálený gril
Keď dáte mäso na nedostatočne rozpálený gril, často neodhadnete dobre stupeň prepečenia. Ľahko tak mäso presušíte a máte z neho podrážku. Je lepšie gril rozpáliť na začiatku skôr viac a až sa mäso zatiahne, žiaru stlmiť.
3. Rozkurovanie uhlia
Kto používa plynový alebo elektrický gril, nemusí túto problematiku riešiť. Je však pravda, že veľa ľudí dáva prednosť grilovaniu na uhlí - má totiž pocit, že pokrm má tak lepšiu chuť. Na rozkúrenie je ideálny takzvaný štartér, čo je valec, ktorý sa naplní uhlím alebo briketami a zapáli podpaľovačom. Dnes už nie je potrebné používať chemický podpaľovač, existujú aj podpaľovače na prírodnej báze, ktoré toľko pri zapaľovaní nepáchnu. Uhlie je správne rozpálené vtedy, keď šľahajú len malé plamienky. Potom je ho možné presypať do grilu a začať s prípravou pokrmov.
Článok pokračuje na ďalšej strane: