Rešpektovaný odborník: Umelá inteligencia už nie je len téma zo sci-fi. Toto nám v blízkej dobe prinesie
TASR
TASR

Rešpektovaný odborník: Umelá inteligencia už nie je len téma zo sci-fi. Toto nám v blízkej dobe prinesie

Miliardár Elon Musk so skupinou expertov vyzvali na pozastavenie vývoja výkonných systémov umelej inteligencie, aby mohla byť preverená ich bezpečnosť.

Umelá inteligencia prináša technologické i politické výhody. — Foto: Unsplash/ Alex Knight

Umelá inteligencia je a v blízkej budúcnosti bude jedným z hlavných motorov pokroku. „Prináša veľmi efektívne, až bezkonkurenčné metódy vo všetkých sférach praxe, vedy a techniky,“ priblížil pre TASR odborník na umelú inteligenciu Ivan Sekaj z Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. 

Je potrebný globálny prístup

V súvislosti s výzvou na dočasné pozastavenie vývoja výkonných systémov umelej inteligencie podotkol, že je veľmi problematické, ak nie nemožné zastaviť akýkoľvek vývoj alebo výskum. „Pozastavenie, o ktorom sa hovorí vo výzve, má slúžiť na vytvorenie nástrojov a opatrení, ktoré môžu eliminovať istú triedu rizík,“ doplnil odborník. 

 

Vo výzve sa podľa neho hovorí o forme dohľadu nad vysoko výkonnými systémami umelej inteligencie, o robustnom audítorskom a certifikačnom systéme či o rozlišovaní skutočných (ľudských) a syntetických výstupov. „Osobne takúto požiadavku považujem za zmysluplnú a potrebnú,“ uviedol s tým, že tam vidí isté medzery. Aby opatrenia a regulácie boli v budúcnosti efektívne či uskutočniteľné, bude k nim podľa Sekaja potrebné pristupovať globálne a celosvetovo. 

Elon Musk vyzýva

„Umelá inteligencia prináša technologické, ekonomické, ale, žiaľ, aj vojenské a politické výhody,“ podotkol. Ak podľa neho budú regulačné opatrenia robiť iba niektoré krajiny sveta a ďalšie nie, tie prvé sa môžu dostať do nevýhody. „Regulačné opatrenia sú zatiaľ iba predbežne formulované, ale každopádne je to významný pokus o niečo zásadné,“ spresnil odborník s tým, že sú potrebné. 

Priblížil, že v minulosti sa o hrozbách umelej inteligencie viac písalo v sci-fi románoch než vo vedeckých publikáciách. Jej vývoj má ale exponenciálny charakter. „Preto sa čoraz viac diskutuje o hrozbách umelej inteligencie aj vo vedeckých a politických kruhoch,“ doplnil. Zároveň bude podľa neho potrebná globálna, kontinuálna a zodpovedná debata na túto tému. 

Miliardár Elon Musk a skupina expertov koncom marca v otvorenom liste vyzvali na pozastavenie vývoja výkonných systémov umelej inteligencie, aby mohla byť preverená ich bezpečnosť. Predmetnú výzvu podpísalo viac ako tisíc odborníkov na umelú inteligenciu. Ich žiadosť bola podnietená aj vydaním novej verzie chatbotu ChatGPT, zvanej GPT-4 z dielne americkej organizácie OpenAI.

Už ste čítali?

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario…

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Denisa je jediná horská vodkyňa u nás: Niektorí ráno pred túrou…

Denisa neraz na dlhú túru vstávala aj o druhej hodine ráno.

O rysej elegancii aj perverzných vydrách s fotografom divej…

Kvetoslava Šlavku známi okolo Liptova volajú Kvetko. Poznajú ho…

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…