Čo robiť pri stretnutí s medveďom? Hlavne nebežte dole svahom, radí prírodovedec Miroslav Saniga
Prechádzka do prírody je návštevou. Prekvapiť môžete iba vy medveďa, nie medveď vás.

V apríli sa začala medvedia ruja, ktorá bude trvať do konca júla. Prírodovedci a ochranári vyzývajú ľudí k opatrnosti. Naši kolegovia z Dobrého rádia si preto do štúdia pozvali odborníka Miroslava Sanigu, ktorý dal dobrú radu, ako sa máme v prírode správne správať. Prezradil tiež, čo robiť pri stretnutí s chlpáčom.

Pokiaľ vieme, ako sa máme v prírode správať, pravdepodobnosť stretnutia s medveďom je malá, pretože ide o plaché zviera. Na prechádzkach by sme mali kráčať po vyznačených chodníkoch. „Keď je vzdialenejší od nás, tak zostať stáť, neísť k nemu, ísť pomaličky ďalej. Nie prudké pohyby, lebo on to potom zaregistruje a vyhýbať sa húštinám, kde toho medveďa môžem prekvapiť," odporúča prírodovedec Miroslav Saniga. Medveď môže byť nebezpečný práve vtedy, keď ho prekvapíme. Na jar musíme byť opatrnejší o to viac, keď sú tieto chlpáče v období ruje.
[ Dobré rádio - hovoríme len dobré správy • Frekvencie • Online stream ]
Ak sa však s medveďom už naozaj stretneme, je potrebné zachovať si chladnú hlavu. V takomto prípade sa musíme vyhnúť prudkým pohybom a pomaly kráčať preč. Hoci mnohí veria, že pri strete s medveďom pomôže beh dole svahom, v skutočnosti by nám to nebolo nič platné. Zviera môže byť síce pomalšie pri zostupe, nič to nemení na fakte, že človeka by predbehol, či už uteká hore, dole alebo naprieč svahom.

Ľahnúť si na brucho a hrať mŕtveho, je v skutočnosti tiež dobrá rada. Pravdou však je, že hoci by to pomohlo, za triezva by tak nikto neurobil. Z praktických skúseností odborníka Sanigu vyplýva, že pod strachom človek stráca akúkoľvek schopnosť rozumného uvažovania.