Legendárna slovenská pochúťka hviezdi medzi najlepšími šalátmi sveta. Získala vysoké hodnotenie
Prvé priečky obsadili šaláty z Tuniska, Bulharska a Grécka.
Zatiaľ čo niektoré národy ich vnímajú ako prílohu, iné ich považujú za plnohodnotné jedlá. Hovoríme o šalátoch, ktoré sú obľúbeným pokrmom na celom svete. Hoci každému chutí niečo iné a k zelenine si konzumenti zvyknú pridávať rôzne ingrediencie, vo svete nepohrdli ani našou pochutinou. V prestížnom rebríčku najlepšie hodnotených svetových šalátov sa umiestnila v TOP 50.
Za zoznamom najlepšie hodnotených šalátov stojí už tradične gastronomický web Taste Atlas. Ten okrem tradičných receptov zhromažďuje aj recenzie od gastronomických kritikov či cestovateľov, ktorí sa neboja experimentovať a ochutnávať tradičné miestne pokrmy.
Pozrite si, ktoré šaláty získali najvyššie hodnotenia:
1. Dakos
Prvú priečku obsadilo Grécko so šalátom menom Dakos alebo aj ntakos. Ide o tradičné krétske jedlo, ktoré obsahuje sucháre z jačmeňa paximadi, rozdrobený syr myzithra, nakrájané zrelé paradajky, olivy, kapary, čerstvé oregano a niekoľko kvapiek kvalitného olivového oleja. V hodnotení získalo jedlo 4,7 hviezdičiek.
2. Šopský šalát
Druheé miesto obsadil známejší Šopský šalát z Bulharska. Ide o tradičný studený šalát, ktorý Bulhari vnímajú ako jedno zo svojich národných jedál. Obsahuje nakrájané paradajky, uhorky, cibuľu, papriku a netreba zabúdať na bulharský syr.
Ako informuje portál Taste Atlas, šalát, ktorý sa často podáva počas leta, pôvodne vznikol v 50. rokoch minulého storočia, keď bulharských kuchárov požiadali, aby vytvorili jedlá, ktoré by do krajiny prilákali turistov.
3. Šalát Mechouia
Názov Mechouia Salad v sebe ukrýva pochutinu typickú pre Tunisko. Je vyrobený z grilovanej, nakrájanej cibule, papriky, paradajok a cesnaku. Celá zmes je poliata olivovým olejom a ochutená rascou, soľou a čiernym korením. Šalát sa potom zvyčajne zdobí vajíčkami uvarenými natvrdo, olivami alebo tuniakom.
Ako dodáva Taste Atlas, toto jedlo sa často podáva samostatne, ale aj na toastovom chlebe alebo plátkoch bagety. V Tunisku ho bežne nájdete ako súčasť mixu predjedál v tradičných reštauráciách.
Hoci na ďalších priečkach figurujú šaláty ako Grécky šalát či šalát Caprese, zahanbiť sa nedalo ani Slovensko.
Slovenská legenda
Článok pokračuje na ďalšej strane: