Žiaci nezleniveli a sú zodpovední. V Hlohovci nedávajú deťom domáce úlohy a nevedia si to vynachváliť
Aj keď by sa mnohým mohlo zdať, že študenti bez domácich úloh zlenivejú, opak je pravdou.
Úlohy vykonávajú mechanicky, bez rozmýšľania a najčastejšie len preto, že musia. Slovenskí študenti strávia za domácimi úlohami hodiny denne a častokrát na úlohách musia pracovať aj rodičia, ktorí prídu unavení z práce. V Základnej škole s materskou školou Koperníkova v Hlohovci sa rozhodli vo februári vyskúšať mesiac bez domácich úloh. Mal to byť iba mesačný experiment, no nakoniec sa osvedčil a stal sa novou realitou. Škola funguje bez úloh už tretí mesiac.
Odbremeniť od stresu
„V mesiaci február domáce úlohy nebudú uvádzané na EduPage, žiaci si ich poznačia/nepoznačia do slovníčkov individuálne, nebudú kontrolované vyučujúcimi, môžu byť obsahom preverovania vedomostí a ich plnenie sa pre vyučujúceho môže stať za vopred určených pravidiel jedným z kritérií hodnotenia žiakov,“ uviedla vtedy na svojom webe škola, ktorá chcela dokázať, koľko snahy a zodpovednosti je v žiakoch. Domáce úlohy pritom častokrát strašia nielen žiakov, ale aj rodičov.
Väčšina žiakov na Slovensku príde zo školy domov a ďalšie hodiny strávia nad úlohami z matematiky, slovenského jazyka a ďalších predmetov. Hlohovská riaditeľka Denisa Králičová sa inšpirovala fínskym modelom, kde si domáce úlohy robia až žiaci v tínedžerskom veku. Riaditeľka chcela otestovať zodpovednosť študentov, no zároveň chcela žiakov aj ich rodičov odbremeniť od stresu. „Ak sa škole osvedčí, že žiaci budú i bez domácich úloh pripravení na vyučovací proces, plánuje v modeli bez domácej prípravy pokračovať,“ uviedla vtedy pre hlohovec.sk s nádejou Denisa Králičová, ktorá po mesiaci priznala, ako experiment dopadol.
Žiadne bifľovanie poučiek
Článok pokračuje na ďalšej strane: