Ivan Bella: Do vesmíru som prepašoval liter a pol borovičky. Pili sme ju cez slamku a toto sa stalo
Ivan Bella sa do vesmíru dostal v roku 1999.
Neuveriteľný príbeh vyšiel najavo roky po prvej a dodnes jedinej ceste Slováka do vesmíru. Ivan Bella kedysi tajne prepašoval na vesmírnu stanicu jeden a pol litra borovičky, ktorú potom s kolegami kozmonautmi pili cez slamku. Bolo to ako aromaterapia, priznáva s úsmevom dnešný brigádny generál.
V plastovej fľaši od minerálky
Rodák z Dolnej Lehoty sa stal nielen prvým slovenským kozmonautom, ale bol tiež v poradí 385. človekom zo Zeme, ktorý kedy letel do vesmíru. Stalo sa tak presne 20. februára 1999 na palube vesmírnej lode Sojuz TM-29. S medzinárodnou posádkou, ktorú okrem Ivana tvorili aj ruskí a francúzski kozmonauti, Viktor Michajlovič Afanasiev a Jean-Pierre Haigneré, strávili spoločne vo vesmíre dovedna 7 dní, 21 hodín a 56 minút. Späť na Zem sa náš kozmonaut vrátil 28. februára 1999, keď pristál v kazašskej stepi neďaleko mesta Arkalyk.
Na zážitky a čas strávený mimo našej planéty si dodnes s úsmevom spomína. A nezabudol ani na bizarnú historku, ku ktorej sa neustále v spomienkach vracia a ktorá mu vždy vyčarí úsmev na tvári. „Podarilo sa mi totiž na vesmírnu stanicu prepašovať v plastovej fľaši od minerálky liter a pol borovičky,“ uviedol so smiechom v relácii Dvaja na jedného. Zároveň zavtipkoval, že vraj to bolo z jeho strany myslené ako "aromaterapia".
Denne mu odoberali krv
„Pili sme ju cez slamky a je to tiež umenie nenasať vzduch, ale udržať sa v tej hladine. Viem to však len z rozprávania, lebo ja som nemohol,“ spomínal ďalej s tým, že bol súčasťou experimentu, podľa ktorého si musel denne niekoľkokrát odoberať krv, ktorá sa zmrazila, dopravila na Zem a tam bola podrobená analýze. „Bolo by asi dosť blbé, kebyže tam nájdu nejaké promile,“ smial sa Bella.
Na svoju vôbec prvú vesmírnu misiu sa pripravoval v podmoskovskom Hviezdnom mestečku, kam odišiel 23. marca 1998. V auguste ho potom vybrali za spomínaného člena hlavnej rusko-francúzsko-slovenskej posádky 27. expedície na orbitálnej stanici Mir. Tu sa venoval šiestim vedeckým projektom.
Naša planétka
Článok pokračuje na ďalšej strane: