Dobré noviny
Mami, prečo som taký maličký? Adamkovi nedovolia vyrásť, liek mu u nás na rozdiel od Česka nepreplatia
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Mami, prečo som taký maličký? Adamkovi nedovolia vyrásť, liek mu u nás na rozdiel od Česka nepreplatia

— Foto: archív Jarmila M.

Adamkovi môže pomôcť nový liek, ktorý je aj v susednom Česku bežnou záležitosťou. U nás si ho však rodina musí platiť zo svojho. Celková cena liečby je asi 200-tisíc eur.

„Mami, kedy už vyrastiem? Prečo som taký maličký" pýta sa Adamko svojej maminy. Smutná Jarka mu sľubuje, že robí všetko preto, aby mu pomohla. Jarka musí zohnať liek, ktorý dokáže oklamať Adamkovu zriedkavú diagnózu - achondropláziu. Hoci čoskoro oslávi piate narodeniny, zriedkavé ochorenie spomalilo rast jeho kostí a výrazne ovplyvnilo jeho výšku. V dospelosti by mal podľa slov lekárov merať len okolo 115 centimetrov. Ak bude mať šťastie, tak trošku viac. Nie je to všetko, ochorenie spôsobuje aj iné zdravotné problémy. Napriek tomu, že zázračný liek existuje, poisťovne nákladnú liečbu slovenským pacientom preplatiť odmietajú. Rodina prosí o pomoc.

Poznala ich len z Pevnosti Boyard

„Prvá polovica tehotenstva bola bezproblémová. Potom si na bežnej kontrole môj gynekológ všimol, že bábätku zaostávajú v raste ručičky aj nožičky," zaspomínala si pre Dobré noviny Jarmila, ktorú v tom čase doma čakali dve zdravé deti. „Pre mňa to bol veľký šok. Hlavne tá predstava, ako zvládnem byť dobrou mamou. Keď sa retrospektívne vraciam k momentu, čo som v tej chvíli cítila, naozaj sa mi len ťažko hľadajú slová, ktorými by som to dokázala opísať," popisuje chvíle plné strachu.

Foto: archív Jarmila M.

Napriek tomu, že mala v hlave množstvo nezodpovedaných otázok, vďaka viere a odbornosti pána doktora sa napokon upokojila. „Pán doktor je veľmi skúsený odborník, s ľudským prístupom. Keď bábätko sonograficky vyšetril, posadil si ma, vysvetlil mi, o čo ide a pokojným hlasom mi povedal, že sa pravdepodobne jedná o trpasličí vzrast," vysvetľuje Jarka s tým, že v tom čase nemala o tomto ochorení žiadne informácie.

Pomoc pre Adamka

Všetci ľudia, ktorých zaujal Adamkov príbeh a chcú podporiť jeho liečbu, môžu tak urobiť prostredníctvom transparentného účtu SK6783300000002002448748 na tomto odkaze.

„Registrovala som týchto ľudí iba v populárnej súťaži Pevnosť Boyard. Nikdy som dovtedy naživo nestretla nikoho s takýmto ochorením. A už vôbec som netušila, čo si toto ochorenie vyžaduje, lebo nie je to len o nízkom vzraste. A tak som, samozrejme, hľadala informácie na internete, ale aj u lekárov," dopĺňa mamička s tým, že keď svojho synčeka po pôrode uvidela, všetky obavy sa v momente rozplynuli. „Bol taký nádherný. Vyzeral ako úplne zdravé bábätko," zaspomínala si Jarka s úsmevom.

Bolia ma kolienka aj chrbátik

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…