Dobré noviny
Mirec má Downov syndróm, no to mu nebráni snívať vo veľkom. Vďaka koňom našiel zmysel svojho života
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Mirec má Downov syndróm, no to mu nebráni snívať vo veľkom. Vďaka koňom našiel zmysel svojho života

Mirec Šidlo
Mirec Šidlo — Foto: Special Olympics Slovakia

Kone pre Mirca neznamenali len zlepšenie zdravotného stavu, ale aj celoživotnú lásku.

„Svet vnímame inak, ale chuť víťaziť máme rovnakú,“ hovoria športovci Špeciálnych olympiád, medzi ktorými je aj 30-ročný Miroslav Šidlo. Hoci sa s ním osud príliš nemaznal a narodil sa s Downovým syndrómom, vo svete sa nestratil. Slovensko úspešne reprezentuje z konského chrbta a verí, že si zo svetového šampionátu privezie vytúženú medailu.

Od terapie k úspechom

Bolo to zhruba pred deviatimi rokmi,“ zaspomínala si na Mircov prvý kontakt s koňmi jeho mama Zlatica v rozhovore pre portál Život. Hoci sa na ranč dostali len náhodou, keď chcel podporiť svojich kamarátov, napokon sa sám ocitol v konskom sedle. „Tam sme spoznali trénera Feriho Graňa, ktorý nás oslovil, či by Mirec nevyskúšal hipoterapiu. Mal silnú skoliózu, miernu nadváhu, hypotóniu svalstva, bol predpoklad, že táto terapia by mu mohla pomôcť,dodáva.

Kone napokon pre neho neznamenali len zlepšenie zdravotného stavu, ale celoživotnú lásku. „Mirec je ukážkový príklad toho, kam sa dá vďaka športu posunúť,“ chváli svojho zverenca tréner Feri. Hoci mal na začiatku väčšiu hmotnosť a nevedel vysadnúť na koňa, svojou usilovnosťou - len ako druhý jazdec s intelektuálnym znevýhodnením - uspel aj medzi zdravými dospelými.

Sen o medaile

Veľa pre neho vraj znamenajú súťaže v zahraničí. „Vníma, že bol v Belgicku, vo Švajčiarsku. Osobne som vďačná za to, že má zmysel života, má cieľ, má dôvod ráno vstať a ísť,“ dopĺňa Zlatica. Vraví, že jej syn je veľmi ctižiadostivý a chce vyhrávať. Rovnako sa pozerá aj na májové Svetové letné hry Špeciálnych olympiád v Berlíne, kde sa zapojí do disciplín anglické jazdenie a trail.

Hoci ho mama učí, aby od života radšej vždy očakával menej, Mirec sníva vo veľkom. „Šport je pre mňa a mojich priateľov v Špeciálnych olympiádach všetkým, šport nás všetkých spája, lebo chuť víťaziť máme všetci rovnakú,“ uzatvára ctižiadostivý športovec a dodáva, že si ide po medailu.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…